TRENČÍN. Kamila Jurkoviča vinila prokuratúra z ublíženia na zdraví, pretože mal spôsobiť smrť svojej pacientky Eleny Písečnej z Nového Mesta nad Váhom. Vo svojej ambulancii Zamarovciach liečil rakovinu vlastnou metódou. V minulosti bol síce všeobecným lekárom, ale v roku 1999 ho lekárska komora vylúčila zo svojich radov a to práve preto, lebo liečil onkologických pacientov, na čo však nemal oprávnenie ani atestáciu.
Podľa komory porušil tak kódex lekárov. Naďalej však vykonával lekársku prax a prezentoval sa ako odborný lekár zaoberajúci sa liečbou rakoviny. Podľa prokurátorky jednoznačne tým zavádzal pacientov. V roku 2002 ho navštívila Elena Písečná. Ako opisuje jej manžel Ferdinand Písečný, prišla asi dva týždne po tom, čo si nahmatala hrčku.
„Narozprával jej, aký je majster sveta. Vraj on a ešte štyria na svete vedia liečiť. Vystupoval sebavedome a veril svojej metóde. Hovoril, že ju vylieči do dvoch mesiacov,“ spomína Písečný. Ženu objednával na kontroly a predpisoval lieky, ktoré si chodila kupovať na Moravu. Jej stav sa ale zhoršil, až ju napokon museli hospitalizovať a na onkológii trenčianskej nemocnice v júni 2003 zomrela.
Podľa prokurátorky Jurkovič ženu neodoslal na odborné vyšetrenie, ani zhubné ochorenie nenahlásil príslušnému oddeleniu klinickej onkológie, hoci je to povinnosť lekára. Začal ju liečiť vlastnou metódou spočívajúcou v blokácii štítnej žľazy, tým jej spôsobil, že z liečiteľného a potenciálne vyliečiteľného ochorenia sa stalo nevyliečiteľné
Obhajoba postavila svoju stratégiu na fakte, že Jurkovič bol ľudový liečiteľ, preto sa na neho nemôžu vzťahovať povinnosti lekára. „Liečba, ktorú u nej aplikoval, nespôsobila zhoršenie zdravotného stavu ani smrť pacientky,“ povedal obhajca Ján Kanaba. Podľa neho si tento spôsob liečby zvolila sama, pretože sa bála amputácie prsníka a chemoterapie. „Bola jej slobodná vôľa a nikto ju nenútil, aby ho podstúpila,“ dodal.
Manžel nebohej však tvrdí, že to tak nebolo. „On nevystupoval ako liečiteľ, na dverách mal tabuľu, kde mal napísané, že je praktický lekár pre dospelých. Nikdy sa nezmienil, že je liečiteľ, všade sa prezentoval ako lekár,“ tvrdí.
Obžaloba z ublíženia na zdraví s následkom smrti priviedla Jurkoviča niekoľkokrát pred súd. Prípadom sa okresný a krajský súd zaoberali niekoľko rokov. Okresný súd ho najskôr dvakrát oslobodil spod obžaloby, v roku 2006 a v januári 2008. Krajský súd zrušil oslobodzujúci rozsudok v septembri 2007 a v marci 2008. Keď ho však v tom istom roku v júni Okresný súd uznal vinným, po odvolaní oboch strán sa Krajský súd vecou zaoberal do tretice v septembri 2009. Ten rozsudok šesť mesiacov s ročnou podmienkou a zákazom činnosti na dva roky potvrdil.
Obhajoba sa dovolala na Najvyšší súd, ktorý vlani v júni rozhodol o jeho nevine. Okresný súd Jurkoviča vo štvrtok 16. marca oslobodil spod obžaloby s odôvodnením, že skutok, ktorý Jurkovič spáchal nie je trestným činom. Rozsudok ale nie je právoplatný, prokurátorka sa odvolala.