Po šiestich rokoch sa na literárnu scénu poviedkovou knihou Odbremenenie vrátil novomestský spisovateľ Ivan Machala (72). Námety čerpal z čias, ktoré zažil už dávnejšie.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Autor predovšetkým biografických a reportážnych kníh o živote Vincenta van Gogha, Ernesta Heminwaya či K. G. Paustovského, sa svojim čitateľom predstavuje netradične. V knižke Odbremenenie ponúka čitateľovi sedem poviedok. Osudy ich protagonistov sú sondou do duše ľudí v 20. storočí.
Najstaršiu poviedku napísal pred 44 rokmi
Čitateľsky náročné poviedky napísal Machala v intervale štrnástich rokov. Najstaršia z nich, Rozhovor, vznikla v Zemianskom Podhradí už v roku 1968. Posledné z poviedok vytvoril v súčasnom novomestskom bydlisku v roku 1982.
„Poviedky som vtedy napísal a odložil. Teraz som ich štylisticky „učesal“ a pre čitateľov oživil. Veľa ľudí nevie, ako to kedysi bolo,“ povedal Machala. Tematicky v nich vychádza z časovo širokého obdobia. Zachytáva nepokojné časy medzi rokmi 1948 až 1968, ale aj druhú svetovú vojnu, povstanie či hospodársku krízu v tridsiatych rokoch minulého storočia. „Rukopisy som mal uložené dodnes. Poviedky sú napísané podľa skutočných udalostí a iba umelecky prikrášlené. Nič som v nich ani po rokoch neprerábal a neupravoval,“ hovorí autor. Knihou chce osloviť predovšetkým čitateľov nad štyridsať rokov.
Novomestský autor prezradil dôvod, prečo po rokoch oprášil poviedky zo šuplíka. „Vnímavého a vzdelaného čitateľa súčasné knihy nenadchnú. Mám z nich dojem, že nežijeme na Slovensku, ale v raji na Zemi. Každý tam má jachtu a ide na dovolenku na Seychely. Všetci sú trikrát rozvedení a každý je právnik a lekár,“ vysvetlil Machala.
Preto sa vo svojich krátkych prózach vracia do iných dôb. Nevyhýba sa v nich ani zložitým vojnovým osudom. „Poviedka Výučný list je z čias povstania. Zajatému slovenskému partizánovi hrozí zastrelenie. V miestnosti, v ktorej ho zajali, visí na stene jeho výučný list. Ten získal u otca nemeckého dôstojníka, ktorému takto obmäkčil srdce. Výučný list mu zachránil život,“ povedal Machala na margo jednej z poviedok.
Zanecháva za sebou diela s veľkým významom
Stredoškolský profesor slovenčiny sa venoval aj osobnostiam nášho regiónu. Svojho slávneho rodáka Ľudovíta Vladimíra Riznera zobrazil v biografickej próze Sedem dní, partizánskemu veliteľovi Milošovi Uhrovi venoval rozhlasovú hru Hrdina podjavorinského ľudu.
„V poslednom čase sa vrátil k poviedkovej tvorbe, s ktorou začal pred mnohými rokmi. V knižke Odbremenenie čerpá z čias, ktoré zažil už dávnejšie,“ povedal jeho blízky priateľ Dušan Hevery. Príbehy, ktoré majú za sebou niekoľko desiatok rokov, sa však v dnešnej dobe stávajú opäť aktuálnymi. Spoločnosť je znova traumatizovaná javmi, ktoré prežívali už generácie v minulom storočí.