TRENČÍN. Podľa údajov Národného ústavu celoživotného vzdelávania v týchto dňoch sa na Slovensku uskutočňuje medzinárodný prieskum, ktorý mapuje kompetencie dospelých. Za cieľ má hodnotiť úroveň základných schopností dospelých, ktoré potrebuje tak pre bežný ako aj pracovný život ako aj zistenie ako efektívne sú rôzne vzdelávacie systémy.
Prieskum zisťuje čitateľskú a matematickú gramotnosť či schopnosť riešiť úlohy pomocou informačných technológií. Sú to úlohy, s ktorými sa ľudia stretávajú vo svojom každodennom živote, ako napríklad práca s počítačom, pochopenie textu, vyhľadávanie informácií alebo čítanie z máp.
Ako povedala národná koordinátorka projektu za Slovensko Adriana Mesárošová z Národného ústavu celoživotného vzdelávania, ide o schopnosť porozumieť písaným textom, získať z nich informácie a ďalej ich využiť, ako napríklad prečítať si nutričné hodnoty na obale potravín, zistiť obsahy balíčkov a pod.
Do prieskumu je zapojených spolu 26 krajín OECD, čo umožní aj medzinárodné porovnávanie medzi jednotlivými krajinami. Výsledky z prieskumu, ktoré budú k dispozícii v roku 2013.
Prieskum sa na Slovensku koná po prvý raz. Domácnosti budú anketári agentúry TNS Slovakia navštevovať do konca marca. Rozhovor s anketárom trvá približne jeden a pol hodiny. Resondentov o zaradení do prieskumu upozorní pred návštevou anketárov list z Ministerstva školstva, ktoré prieskum realizuje.