TRENČÍN. Poslanci trenčianskej župy mali schvaľovať na rokovaní zastupiteľstva, ktoré sa konalo vo stredu 29. februára, predaje majetku. Niektoré nehnuteľnosti župa predávala za cenu oveľa nižšiu, ako stanovil znalecký posudok. Jozef Trstenský (nezávislý) v diskusii poukázal na nezákonnosť niektorých predajov, ktoré mali schvaľovať. „Podľa môjho názoru tieto predaje neboli v súlade so zákonom o majetku vyšších územných celkov,“ povedal.
Kraj predával okrem iného majetku aj bývalé sklady považskobystrickej nemocnice v Belušských Slatinách, pozemok pri Strednej odbornej škole v Starej Turej a nehnuteľnosti v správe Strednej odbornej školy v Bánovciach nad Bebravou. Schválili iba predaj skladov za cenu o viac ako polovicu nižšiu, ako bol posudok. Ten ohodnotil objekt na takmer 83-tisíc eur, záujemca ponúkol štyridsaťtisíc. Župan Pavol Sedláček je však s predajom aj za túto takmer polovičnú cenu spokojný. „Sklady sme nevedeli ako využiť. Kupec musí odstrániť veľa betónu, ja mu fandím, lebo tu chce urobiť pasienok, rekultivuje územie, ktorého časť je v chránenej oblasti,“ hovorí. „Predaj nebol zákonný,“ skonštatoval Trstenský.
Kritizoval, že objekt predali za nižšiu cenu, ako stanovil znalecký posudok, čo považuje za rozporné so zákonom. Podľa Sedláčka by to bolo ideálne, ak by mohli predávať za cenu v znaleckom posudku, dnes však rozhoduje cena, za ktorú je nepotrebný župný majetok niekto ochotný kúpiť. „O majetok za cenu znaleckého posudku nemá nikto záujem. Postupne chátra, cena sa stráca. My ho nevieme využívať, máme množstvo budov, s ktorými nevieme čo robiť,“ konštatuje Sedláček.
Ivan Rončák z Transparency International však dáva za pravdu poslancovi. Podľa zákona, môže župa predať aj za nižšiu cenu ako určuje znalecký posudok, musia však poslanci odhlasovať, že ide o prípad osobitného zreteľa a to trojpätinovou väčšinou. Nižšia cena je prípustná aj pri verejnej súťaži, naopak priamy predaj by mal byť za znalecký posudok. „Schválením takéhoto predaja pravdepodobne porušilo župné zastupiteľstvo zákon,“ hodnotí Rončák.
Poslancom sa nepozdával ani priamy predaj pozemku v zadnej časti areálu SOŠ Stará Turá, ktorý chcel kúpiť za cenu stanovenú znaleckým posudkom vo výške štrnásťtisíc eur miestny tenisový klub a rozšíriť vlastný susedný športový areál a postaviť tu viacúčelovú halu. Tu bolo problémom, že podľa predložených materiálov išlo o predaj osobitného zreteľa, ten musí schváliť trojpätinová väčšina, čo sa ale nestalo.
Na ocot ostali aj objekty a pozemky v areáli bánovskej strednej odbornej školy. Kraj sa pokúšal tento dubiózny majetok predávať už trinásťkrát, doteraz nenašiel kupca. Ten zareagoval až na štrnáste ponukové konanie a ponúkol tristotisíc eur. Znalecký posudok vyhotovený v roku 2005 však ohodnotil nehnuteľnosti na 1,2 milióna eur.
Aby sa v budúcnosti vyhli pochybnostiam pri predajoch, chce Trstenský iniciovať zmenu zásad nakladania s majetkom.