TRENČÍN. Priblížiť vedu a techniku deťom a mladým ľuďom a dať priestor žiakom a študentom so záujmom o robotiku je cieľom akcie s názvom Trenčiansky robotický deň.
„Ide o súťažnú prehliadku, deti, ktoré prinesú robota zaradíme do kategórií Driver A a B, podľa obtiažnosti, alebo do Freestyle, kde posudzujú robotov, ktorí nie sú určení na prechádzanie prekážok. Tu porota hodnotí, aký je prínos detí či vyučujúceho k tomu, čo zostavili. Posledná kategória je najviac zastúpená u detí z nižších stupňov. Je to klasická kategória skladačka, kde súťažiaci zostavia, najčastejšie z lega, autonómneho robota alebo zariadenie, ktoré má plniť funkciu robotizovaného alebo automatizovaného zariadenia. V tejto kategórii majú deti najväčšiu šancu prejaviť svoju kreativitu,“ vysvetlil člen organizačného tímu Marián Hubinský.
Chýba prepojenie škôl s priemyslom
Siedmy ročník výstavy bol podľa Hubinského výnimočný aj tým, že sa na výstavisku predstavilo oveľa viac komerčných firiem. „To je to, čím trpí Slovensko, nemáme prepojené školstvo s následným priemyslom. Tento rok sa nám podarilo nalákať priemyselné firmy, žiaci mali možnosť vidieť, že tie princípy, s ktorými sa oni zatiaľ iba hrajú, fungujú aj v priemysle,“ povedal Hubinský.
Rekorný počet robotov
Celkovo sa na tohtoročnom Trenčianskom robotickom dni zúčastnilo 24 základných a stredných škôl zo Slovenska a tri zahraničné školy, ktoré v súťažiach predstavili 76 robotov. „V histórii podujatia je to zatiaľ rekordný počet. Absolútnym víťazom sa stal Tomáš Tonhajzer zo SOŠ Handlová, ktorý získal postup do súťaže v Rumunsku,“ informovala hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová. Prvú cenu v kategórii Skladačky robotov a zároveň Cenu predsedu TSK získali Rastislav Šoltis, Samuel Kacej a Adam Arnold zo Základnej školy Hodžova Trenčín.
Do súťaže prišli chlapci z automatom z lega, ktorý čapuje nápoje. Ako prezradil Rastislav Šoltis, so stavaním robotov majú už niekoľkoročné skúsenosti, zostrojenie automatu na nápoje im trvalo asi mesiac. „Sú tu použité dva senzory, ktoré rozlišujú použitie dvoch motorov, tie otvárajú a zatvárajú prívod vody. Vhodíte mincu, vyberiete si nápoj, robot sa začne otvárať, naleje vám nápoj, po určitom čase sa pomocou senzora, ktorý uvidí hladinu, vypne a zatvorí. A nápoj je naliaty,“ vysvetlil princíp prístroja ôsmak Rasťo Šoltis. Ako prezradil, automat by chceli v budúcnosti umiestniť do niektorej kancelárie v škole.
Majstri sveta
S Robotom Pinkiem sa prišli do Trenčína pochváliť dvojnásobní majstri sveta v tanci robotov. Ako prezradil Slavomír Kožár z Elektrotechnickej priemyslovky v Prešove, titul majster sveta získali za svojho robota minulý rok na neoficiálnych Majstrovstvách sveta RoboCup v Instanbule.
„Mali sme predviesť vystúpenie na hudbu. Náš Pinkie nie je práve spoločenský tanečník, je to rocker, tancuje na Pink Floyd,“ prezradil Slavo Kožár.
Konkurencia na majstrovstvách bola podľa neho veľká, oni však vsadili na vlastnú konštrukciu, čím porotu presvedčili a zvíťazili v oboch kategóriách vo svojej vekovej skupine. Robota a celú scénu pripravovali chlapci asi pol roka.