Zdravotné sestry sú neoddeliteľnou súčasťou aj zariadení mesta Trenčín. Konkrétne štrnásť sestričiek sa stará o klientov v sociálnych zariadeniach na Piaristickej ulici a na Lavičkovej ulici.
TRENČÍN. Riaditelia zariadení sociálnych služieb (ZSS) na celom Slovensku húfne preraďujú sestry na pozíciu opatrovateľky. Mesto Trenčín touto cestou nechce ísť. „Prekvapuje ma a mrzí ma, že ministerstvo zaujalo k veci takýto necitlivý postoj, ktorý prácu sestričiek degraduje a zároveň môže ohroziť zdravotnú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb. Predpokladali sme, že pôjdeme českým modelom, kde sú zdravotné sestry v zariadeniach sociálnych služieb na jednej úrovni so sestričkami v nemocniciach, pretože vykonávajú tú istú kvalifikovanú starostlivosť,“ uviedol primátor Trenčína Richard Rybníček. Ako ďalej dodal, v Trenčíne preradenie sestier na opatrovateľky nehrozí. „V Trenčíne sa sestričky nebudú preraďovať na opatrovateľky len preto, aby sme šetrili. Ohrozili by sme zdravie a znížili úroveň starostlivosti o klientov. Sestričky za to nemôžu, kritiku si zaslúžia poslanci Národnej rady SR,“ tvrdí trenčiansky primátor.
Podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sa samosprávy chcú preradením sestier na opatrovateľky vyhnúť povinnosti zvýšiť ich mzdy. Od apríla totiž začne platiť zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier, ktorý im garantuje lepšie finančné ohodnotenie.
Mesto tak musí nájsť 70-tis eur, aby mohlo sestrám platy zvýšiť. „My si vážime prácu sestričiek, zákonné navýšenie ich miezd má mestskú kasu stáť 70-tisíc eur naviac, ale my im platy dať chceme. Od príslušných ministerstiev sme očakávali narovnanie zákonov, no dočkali sme sa alibizmu," kritizuje Rybníček.
Aktuálne pracuje v zariadeniach sociálnych služieb asi 2 300 sestier.