V sobotu 18. februára sa v Beckove konal druhý ročník Beckovských zimných slávností. Program akcie spestrila vojenská bitka a streľba. Tentoraz armádni nadšenci priblížili dobu, ktorá má ešte svojich pamätníkov.
BECKOV. Už po druhý raz organizátori beckovských slávností pripravili aj ich zimnú variantu, s obecnou zabíjačkou, fašiangovým sprievodom, jarmokom a zábavou. Program podujatia v lete dopĺňajú rytierske súboje v zime ich v beckovskom parku striedajú vojaci, tentoraz Československej ľudovej armády. Ukážky cvičení bojov i vojenskej techniky pripravili viaceré kluby vojenskej histórie.
„Pripravili sme si tri ukážky, v prvej sme priblížili zadržanie narušiteľov štátnych hraníc Československa, druhá bola z prostredia chemického vojska, priniesla aj streľbu a explózie a tretia z vojenských cvičení motostrelcov s mínometom a prieskumníkov,“ povedal člen Klubu vojenskej histórie Baret Mário Sapieta.
Okrem ukážok pre návštevníkov pripravili aj výstavu zbraní, techniky, výstroje. „Priviezli sme ručné palné zbrane, ktoré sa v armáda používali od päťdesiatych rokov až po rozpad republiky, uniformy, tie sú našej armády, ale aj armády Sovietskeho zväzu, západných krajín ako Veľkej Británie, výsadkárov, USA. Z techniky sú zaujímavé napríklad mínomety. Máme aj 120 mm, ktorý sa ťahá za technikou, „vetrieskou“ alebo „uvazom“,“ povedal Sapieta s tým, že pre veľké ukážky si techniku zapožičiavajú aj z vojenských múzeí.
Klubom sa podarí zohnať vybavenie ešte aj zo zásob armády. „Keď sa armáda zbavuje vecí, tak sa snažíme ich získať. Veľa vecí sa dá ešte relatívne kúpiť lacno, najmä pre motostrelcov a pechotu, ale na prieskumníkov je to drahšie a veci z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov sa už zohnať takmer nedajú. Ich cena idú do vyšších súm,“ vysvetľuje.
Zbrane a technika zaujala na akcii nielen deti, ktoré sa po ukážkach bojov rozbehli do ohradeného priestoru a v snehu hľadali náboje, ale aj tých starších, ktorí si pamätajú svoje roky na základnej vojenskej službe. „Robíme to aj pre nich, aby si to oživil spomienky, aby ľudia nezabudli ako vyzerala armáda v tých rokoch,“ skonštatoval Sapieta.
V Beckove zahralo imitáciu zásahov a výcviku približne dvadsať členov klubov, pre veľké podujatia majú v zálohe aj ďalšie ukážky z obdobia existencie Československej ľudovej armády. „Robíme aj ukážky, ako to vyzeralo na veľkých vojenských cvičeniach, ako vojaci žili, spali, jedli, ako vyzerali vzťahy „mladí a mazáci,“ dodal.
V ponuke Beckovských zimných slávností boli aj tradičné fašiangové zvyky. „Tento rok máme aj fašiangovú kapelu, ktorá sprevádza dianie pod hradom celý deň, tradičný jarmok a aj sprievod so všetkým zvykmi a koledami,“ povedal za organizátorov Mário Estzergájoš. Fašiangy a ich tradície boli témou diskusie v My aréne.
K atmosfére podujatia patrí aj zabíjačka. „Prasiatko malo približne 140 kilogramov a chovali ho na miestnom družstve,“ hovorí mäsiar Marek Čaňo. „Dnes už nikto nechová ako kedysi aj dvestokilové prasce na masť, ale iba na mäso,“ vysvetľuje.
Mäsiar s pomocníkmi pripravovali typické zabíjačkové pochutiny, tlačenku, klobásky, jaternice, oškvarky. „V tejto oblasti sa robia jaternice žemlové a ryžové, my urobíme len ryžové. Varíme aj kapustnicu v šesťdesiatlitrovom kotli. Do večera sa všetka minie,“ povedal.