Zo sestier chcú robiť opatrovateľky. Pre platy

Poslanci schválili zvýšenie platov pre zdravotné sestry. V sociálnych zariadeniach, ktorým poisťovne nepreplácajú prácu sestier, na vyššie platy nemajú, preto z nich chcú urobiť opatrovateľky.

Sociálne zariadenia nemajú na vyššie platy sestier peniazeSociálne zariadenia nemajú na vyššie platy sestier peniaze (Zdroj: IL. FOTO: JÁN KROŠLÁK)

Poslanci schválili od 1. apríla zvýšenie platov pre zdravotné sestry. Vsociálnych zariadeniach, ktorým poisťovne nepreplácajú prácu sestier, na vyššie platy nemajú, zo sestier preto chcú urobiť opatrovateľky.

TRENČÍN. Minimálna mzda zdravotných sestier by sa mala od apríla pohybovať od 640 do 928 eur. Viacerým sestrám, ktoré pracujú v zariadeniach sociálnych služieb, však hrozí, že vyššie platy nedostanú. Prácu sestier v takýchto zariadeniach nepreplácajú zdravotné poisťovne, preraďujú ich preto na pozíciu opatrovateliek. Medzi platom sestry a opatrovateľky je teraz len niekoľko eur, po prvom apríli by to mohlo byť aj niekoľko stoviek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Degradácia sestier

Mestá a kraje, ktorým tieto sociálne zariadenia patria, nemajú na vyššie platy sestier peniaze. Zdravotné sestry sú nespokojné, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová hovorí o degradácii povolania sestry a porušení zákona. „Povolanie sestry nemôže robiť hocikto, opatrovateľka nie je sestra,“ hovorí Lévyová.

Zdravotné sestry podľa nej v zariadeniach sociálnych služieb potrebujú, je to často jediný zdravotnícky pracovník. „Sú tam klienti s ťažkým zdravotným postihnutím, ľudia, ktorí potrebujú odbornú starostlivosť. Keď budú sestry preradené na opatrovateľky, nebudú ošetrovať rany, podávať lieky, infúzie či injekcie. Je to nielen degradovanie sestier, ale aj ohrozovanie klientov,“ hovorí prezidentka komory sestier.

SkryťVypnúť reklamu

„Pokiaľ chceme, aby tých 3600 sestier, ktoré tam ešte ako tak funguje, často za oveľa ťažších podmienok ako v zdravotníckych zariadeniach, odišlo, tak toto je tá najlepšia cesta,“ myslí si Lévyová. Zasiahnuť by podľa nej mali aj samotní riaditelia zariadení a žiadať, aby sa vyčlenili finančné zdroje na platy týchto sestier. „Robia z nich opatrovateľky, ale nútia ich vykonávať činnosť sestry, čo je protizákonné a budeme sa proti tomu brániť,“ dodala Lévyová.

Trenčiansky samosprávny kraj podľa informácií hovorkyne Vlasty Henčelovej neplánuje plošne preraďovať zdravotné sestry na pozície opatrovateliek, na druhej strane to ani nevylučuje. „Zdravotné sestry v našich zariadeniach nevykonávajú toto povolanie, keďže zariadenia sociálnych služieb nie sú poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, zabezpečujú ju len v prípade potreby,“ uviedla Henčelová s tým, že naďalej hľadajú riešenie tejto situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Trenčín sestry zaplatí

Mesto Trenčín má dve zariadenia sociálnych služieb, v ktorých pracuje štrnásť zdravotných sestier. Podľa nového zákona musí mesto na ich platy vyčleniť o 70-tisíc eur ročne viac ako doteraz.

Primátor Trenčína Richard Rybníček tvrdí, že požiadavky sestier chápe a preraďovať ich na pozíciu opatrovateliek nebude. „Je to pre nás zásah do rozpočtu, ktorý ale vyplatíme,“ hovorí Rybníček. Sťažuje sa však na nekompetentnosť poslancov Národnej rady, ktorých podľa neho nezaujíma, aký bude mať ich rozhodnutie dopad na samosprávy.

Zdravotné poisťovne doteraz na mzdy sestier zariadeniam sociálnych služieb neprispievajú, napriek tomu, že práca sestier súvisí výlučne s poskytovaním zdravotnej a nie sociálnej starostlivosti. Ako povedala Daniela Šulcová z Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny, na tento problém opakovane upozorňovali ministerstvo zdravotníctva a žiadali, aby ošetrovateľské úkony boli takýmto zariadeniam preplácané poisťovňami. „Ak by sa tak stalo, mohli by zariadenia sociálnych služieb poskytovať zdravotnú starostlivosť bez toho, aby im vznikali finančné problémy s platením miezd sestier.“

Problematiku má podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej riešiť pripravovaný zákon o dlhodobej starostlivosti. Pripravený by mal byť najneskôr do novembra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 161
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 314
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 071
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 287
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 026
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 002
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 474
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ilustračné foto.

Týkať sa budú niektorých parkovacích miest, ale aj krátkodobej celkovej uzávery komunikácií.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu