MORAVSKÉ LIESKOVÉ. Didgeridoo Hargaša fascinovalo zvukom i históriou. „Môže byť staré až sedemtisíc rokov i viac. S jeho výrobou nemali problém ani pred tisíckami rokov. Domorodci zrezali eukalyptový strom vo výške 150 centimetrov a hneď mohli trúbiť. Jeho vnútro totiž vyžrali termity,“ prezradil.
V dobe kamennej tak na jeho výrobu stačila iba sekera. Prví hudobníci začali s dutým stromom rýchlo experimentovať a zistili, že sa dá na ňom trúbiť. Dnes si na tomto najstaršom nástroji sveta zahrajú aj známe kapely Polemic, Čechomor i Vrbovské vŕby.
Braňo Hargaš naň nainštaloval štyri takmer dvojmetrové struny a vytvoril kombináciu sláčikovo-dychového nástroja. Jeho povrch je zalakovaný a zdobia ho motívy austrálskej prírody.
Termity vytvoria dokonalý hudobný nástroj
„Výrobcom nástroja didgeridoo v Austrálii sú vlastne termity. Svojou činnosťou vytvoria dokonalý povrch. Najtvrdšiu časť, obal nechávajú pohromade a nezjedia ho. V mäkkej časti v strede stromu tvoria cestičky,“ vysvetľuje Braňo.
Termity však vytvárajú cestičky bez akýchkoľvek zákonitostí a systému, čo sa odzrkadľuje aj na zvuku didgeridoo, ktoré je aj základom Braňovho vynálezu, tuharu. „Každé didgeridoo má odlišný zvuk aj keby bolo z toho istého stromu. Kvalitu a charakteristiku zvuku nástroja okrem systému cestičiek ovlyvňuje aj hustota vlákien, dĺžka a hrúbka steny nástroja,“ potvrdzuje hudobný multiinštrumentalista.
Na tuhar je dobré javorové drevo
Cestičky, ktoré vyhryzú v Austrálii v eukalyptovom dreve termity, musel vytvoriť jemným dlátom. „Didgeridoo vyrábam z javorového dreva, skvelé na jeho výrobu je aj dubové, jaseňové i agátové drevo. Strom rozštiepim na dve rovnaké časti a pomocou hrubého i tenkého dláta ho vydlabem a začnem vytvárať žliabky, ktoré vytvárajú termity. Nástroj potom opätovne zlepím,“ pokračuje hudobník.
Didgeridoo musí mať dĺžku aspoň jeden meter. Kratší nástroj by naberal príliš vysoké tóny a frekvencie, ktoré nie sú také pôsobivé ako hlboké tóny didgeridoo. Podľa slov výrobcu sú tóny objemných a veľkých didgeridoo pre človeka liečivé a priaznivo pôsobia na jeho organizmus.
Na celom svete sú iba dva kusy nástroja tuhar
Tvorcovi nového hudobného nástroja tuhar sa jeho vznik prisnil. „Tento nástroj som videl v sne, ktorý som si zapamätal. Keď som sa zobudil, rozhodol som sa sen zrealizovať a primontovať na didgeridoo struny,“ usmial sa Braňo. V moravskolieskovskej dielni zatiaľ vyrobil iba dva kusy nástroja tuhar, prvý kus pre Taliana, žijúceho v Austrálii. Na druhom, ktorý je už výrazne dokonalejší, odohral koncert v Novom Meste, kde tuhar aj prvý raz predstavil.
„Jeho výroba je časovo veľmi náročná. Popri zamestnaní som tuhar vyrábal takmer pol roka. Keby som sa venoval iba jeho výrobe, trvalo by to jeden až dva mesiace. Samotné didgeridoo dokážem vyrobiť za dva týždne,“ povedal Braňo.
Rozmýšľa, či tuhar patentovať
Na tuhare sa dá podľa jeho tvorcu veľmi dobre improvizovať. „Rezonancia strún sa prenáša na telo nástroja cez špeciálne vyvinutú kobylku. Zvuk vyznieva ako indické sitár. Na štyri struny sa dá hrať zároveň slákom, ktoré majú dlhý doznev a obohacujú rezonanciu,“ vysvetlil Braňo princíp nástroja, ktorý je kombináciou austrálskeho didgeridoo, indického sitár a európskeho viola da gamba.
Mladý hudobník sa rozhoduje, či si dá tuhar patentovať. „Pracujem síce zatiaľ na patente, ale k záveru som sa nedostal. Rozmýšľam vôbec, či je nástroj vôbec podstatné patentovať a či by to malo význam,“ dodal.