NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Doba, keď zamestnanci Technických služieb museli počas januára a februára zbierať množstvo povyhadzovaných živých smrekov, borovíc, či jedličiek, je už dávno preč. Podľa vedúceho Strediska verejnej zelene Jozefa Bolebrucha je úbytok živých stromčekov vyhodených pri kontajneroch markantný, až takmer osemdesiatpercentný.
So zberom začínajú po Troch kráľoch
Vyhodené stromčeky začínajú pracovníci zbierať každoročne po 6. januári. Mnohé domácnosti si ho nechávajú aj celý január a pri kontajneroch sa nájdu ešte aj koncom februára. „Každý týždeň v pondelok ich zbierame po celom meste. Po víkende je ich povyhadzovaných podstatne viac. Presný počet zozbieraných stromčekov je ťažké určiť,“ pokračoval Bolebruch. Technické služby dokážu tieto vyhodené stromčeky spracovať a ďalej využiť. Putujú na skládku biologického odpadu. Nasleduje ich drvenie spolu s orezanými konármi. Vzniknutú drevnú hmotu dávajú do kompostov.
Obyvatelia už nerobia neporiadok pod oknami
Na ich zber v tomto roku vyčlenili TSM dvoch zamestnancov na traktore s vlečkou. Podľa nich ľudia kedysi vyhadzovali stromčeky von oknom a nechali tak. „Ich vyzbieranie bol kedysi dosť veľký problém. Teraz sú ľudia disciplinovanejší. Stromčeky dávajú ku kontajnerom,“ spomínal Bolebruch.
Hoci umelé náhrady v posledných rokoch jednoznačne dominujú, niektorí ľudia si Vianoce bez živých stromčekov nedokážu predstaviť. „Umelý stromček sme nemali nikdy. Živý stromček je pre nás stále najkrajšou dekoráciou Vianoc. Nie je nám ľúto investovať aj päťdesiat eur za jeho kúpu,“ povedala Novomešťanka Renata Hlavatá. Rodina stromček vysoký až po strop vyberá z borovíc, strieborných alebo kanadských jedličiek najčastejšie v Bratislave na tržnici. Zdobia ho medovníkmi, jabĺčkami, orieškami a inými ozdobami z prírodných zdrojov. „Vyhodili sme ho práve v týchto dňoch. Veľmi púšťal živicu a rozlúčili sme sa s ním preto o niečo skôr ako s jeho živými predchodcami v minulých rokoch,“ dodala Renata.
Živý stromček je ekologickejší
Ochranári pokladajú živý stromček za ekologickejšiu alternatívu ako umelý. Podľa vyjadrenia organizácie Greenpeace sú umelé stromčeky totiž väčšinou vyrobené z plastu, pri ktorého výrobe a počas životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok a tie kontaminujú životné prostredie. Záťažou je aj doprava, najmä ak sú vyrobené v Ázii. Umelý stromček aj ako odpad je ťažšie odbúrateľný v prírode ako živý.
Živé stromčeky pestujú na špeciálnych farmách, ich vypestovanie, kým skrášlia domácnosti počas Vianoc trvá približne osem až deväť rokov. Okrem vyhodenia živého stromčeka ku kontajneru môžu ľudia využiť ponuku niektorých obchodných reťazcov, ktoré predávajú stromčeky. Tie ich totiž vykupujú naspäť a potom využívajú na ďalšie účely.