TRENČÍN. Krajské mesto Trenčín rieši v súčasnej dobe niekoľko dôležitých súdnych sporov. Popri veľkých kauzách, akými je súdny spor s Trenčianskou televíziou či spoločnosťou Tatra Real Trade, eviduje trenčiansky okresný súd viac ako štyritisícpäťsto živých spisov, ktoré sa týkajú mesta Trenčín.
Z celkového počtu 4554 prípadov, v ktorých je navrhovateľom respektíve oprávneným mesto Trenčín, sú podľa hovorcu Krajského súdu Trenčín Romana Tarabusa takmer všetky, s výnimkou dvadsiatich, exekučné konania. „Okrem toho Okresný súd Trenčín eviduje dvadsať živých spisov, v ktorých je mesto Trenčín odporcom,“ doplnil Tarabus.
Dva spory v prospech mesta, ďalší pokračuje
Podľa Richarda Nemca, vedúceho komunikačného tímu mesta Trenčín, k najvypuklejším sporom, ktoré Trenčín v súčasnosti viedol alebo vedie, patrí súdny spor so spoločnosťami Slovakia okolo sveta, Tatra Real Trade a CTP Invest SK.
V jednom spore už bolo právoplatne rozhodnuté v prospech mesta, v ďalšom tiež súd rozhodol v prospech mesta, rozhodnutie však zatiaľ nie je právoplatné. V treťom prípade súdny spor stále pokračuje.
„V prípade sporu so spoločnosťou Slovakia okolo sveta išlo o sedem tisíc eur ako pokuta za oneskorené platby. Krajský súd však v tomto prípade rozhodol, že zmluva s Trenčianskou televíziou je neplatná, takže sa mesto už nemusí zaoberať sumou 450 tisíc eur, ktoré spoločnosť ďalej žiadala,“ povedal Nemec.
Pred časom mesto Trenčín uspelo aj v spore s firmou CTP Invest SK. Išlo o pozemky v celkovej hodnote 4,5 milióna eur.
„Pozemky podľa zatiaľ neprávoplatného rozhodnutia súdu patria mestu a to s nimi môže naďalej disponovať, ponúkať ich investorom, či predať ich a týmto spôsobom získať príjmy do mestskej kasy,“ vysvetlil Richard Nemec.
V prípade jamy v centre mesta stále nerozhodli
Posledným veľkým prípadom je známa jama v centre mesta. Žalobcom je spoločnosť Tatra Real Trade, ktorá vymáha od mesta náhradu škody, ušlý zisk, ako aj zálohu, ktorú zaplatila za pozemky. Sumu, ktorú požaduje, vyčíslila už na 2,2 milióna eur. V tomto prípade súd stále nerozhodol, pojednávanie bude pokračovať 20. apríla. Či budú v prípade prehratých sporov zosobňovať nesprávne rozhodnutia pri podpisovaní zmlúv a vymáhať prípadnú škodu, Nemec povedať nevedel. „Aby mesto mohlo vymáhať prípadnú škodu, musí dokázať vznik škody aj protiprávne konanie,“ zdôvodnil Nemec.
Zodpovedný bude ten, kto zmluvu podpíše
Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka vláda prijala vlani na jeseň zákon o trestnoprávnej zodpovednosti, ktorý stanovuje jasnú zodpovednosť aj zástupcom samospráv a predstaviteľom verejnej správy pri akýchkoľvek rozhodnutiach, za ktoré nesú aj vlastnú zodpovednosť. „Zákon sprísnil podmienky na to, aby sa pri podpise každej zmluvy brala do úvahy nielen zodpovednosť za verejné financie, ale za každé rozhodnutie. V minulosti sme boli svedkami toho, že sa podpisovali nevýhodné zmluvy, ktoré až neskôr objavili nástupcovia. Tento zákon predpokladá, že za každé rozhodnutie nesie zodpovednosť ten, kto vstúpil do daného zmluvného vzťahu,“ hovorí Kaliňák.
Slovenský Ústavný poriadok nepripúšťa retroaktivitu, to znamená, že tento zákon sa vzťahuje až na budúce prípady, teda od jesene 2011. „Obdobné prípady z minulosti budú vecou zváženia sudov, orgánov činných v trestnom konaní alebo samotnej verejnej mienky,“ tvrdí Kaliňák. Väčší nápor súdnych sporov jednotlivých miest podľa ZMOSu súvisí s prehodnocovaním zmlúv a zmluvných vzťahov a s rôznymi analýzami, ktoré si dali vypracovať nové vedenia miest a obcí po komunálnych voľbách.