Novomešťan Henrich Klimentvydal svoj prvý albuma stal sa jedným z najmladších hudobných skladateľov Slovenska.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Aktuálnemu víťazovi celoslovenskej súťaže v tvorbe mladých autorov vyšiel na sklonku roku 2011 debutový album Inventio Musicum. Šestnásťročný Henrich Kliment je tvorcom takmer troch desiatok skladieb albumu s vážnou hudbou a v štúdiu sám nahral všetky klavírne a flautové party. Album obsahuje takmer tridsať skladieb. Hodinový zvukový záznam vyplnili klavírne prednesové prelúdiá, ale aj štvorručné klavírne skladby, či flautové kvartetá.
„Polovica albumu je venovaná spoločným skladbám pre klavír a flautu. Samotný album nevznikal veľmi dlho,“ približuje svoje prvé CD. Klavírne skladby putovali do počítača priamo cez kábel, flautu nahral s pomocou otca v štúdiu na mikrofón. Na vzniku CD sa podieľal aj starší brat Peter. „Ten vytvoril grafickú podobu obalu.“
Za klavírom sedel už ako malé dieťa
Študent Bilingválneho gymnázia v Novom Meste začal za klavírom od svojich štyroch rokov, o dva roky neskôr začal nástroj študovať. Klavír mu však najskôr príliš „nevoňal“.
„Klavír sa mi zdal všedný, chcel som niečo originálnejšie. Priťahovala ma flauta i violončelo. Dnes ho však milujem, je to skvelý harmonickomelodický nástroj stvorený na kompozíciu,“ vyznáva sa Henrich. Fascinuje ho i priečna flauta, k husliam si však vzťah nikdy nenašiel. „Študoval som aj hru na tento nástroj. Keď som na ne hral, rozbolelo ma brucho. Dnes to trošku ľutujem, ale husle mi asi neboli súdené,“ zasmial sa. Vzorom sa mu stali impresionisti Claude Debussy i Maurice Ravel. Blízka je mu aj hudba Beethovena, Suchoňa, Smetanu i Dvořáka. Bach ho však nepriťahuje.
Prvé skladby vytvoril už vo štvrtej triede
Prvé hudobné miniatúry nenechali na seba dlho čakať. „Vlastné skladby som si hrával už ako desaťročný. Dnes ľutujem, že som si ich nezaznamenal aj do nôt,“ tvrdí Heňo. Už pred ukončením základnej školy, v ôsmej triede tvoril klavírne sólové skladby, ktoré notovo zaznamenal. „Dnes sa noty nezapisujú ručne. Všetko mám v notovom editore uložené v počítači,“ chváli prepojenie modernej techniky s vážnou hudbou. Dĺžka vzniku každej skladby v jeho fantázii je rôznorodá.
Niektoré diela vznikli v priebehu troch hodín, náročné skladby tvoril aj pol roka a neustále sa k nim vracal. „Keď ma vo fantázii napadne motív, sadnem si za klavír aj o druhej v noci. Nápad zapíšem do nôt. Susedov neruším, vtedy použijem elektrický klavír a slúchadlá.“
Vyrástol v hudobníckej rodine. Dedko Ervín Kliment sa preslávil hitom Otvárajte kasíno, dostal som chuť na víno. Mama Miriam má na svojom konte množstvo televíznych vystúpení i albumy šlágrov, otec Peter bol hráčom na klávesové nástroje v najslávnejších časoch skupiny Indigo Petra Nagya. Henrichov starší brat Peter (21) sa stal s hitom Bacil Jožko v šiestich rokoch televíznou speváckou hviezdičkou.
„Ja som sa však zamiloval do vážnej hudby. Túžim tvoriť niečo originálne, aby moja tvorba mala vlastný rukopis. Snom sú aj orchestrálne skladby i symfónie.“ Klasickej hudbe, chce venovať aj naďalej. „Vždy budem tvoriť hudbu, ktorá ma napĺňa,“ dodal.
Priznáva, že zdedené gény ho predurčili na hudobnú dráhu. Z maminej i otcovej strany prišlo množstvo inšpirácií. „Talent dnes rozvíjam najmä vďaka mame. Veľmi jej za podporu ďakujem,“ dodáva.