Prípad padnutého stanu sa dostal pred okresný súd v Trenčíne. Dnes vypovedali pracovníci poisťovne a znalec, ktorý s tímom robil posudok. Aj napriek požiadavke súdu, za žalovanú stranu nik neprišiel.
TRENČÍN. Agentúra Pohoda požaduje súdnou cestou od nemeckej spoločnosti Landauer-Weihnachtscircus, ktorá stan stavala sumu, takmer 33 200 eur. Túto čiastku zaplatili totiž ako spoluúčasť poisťovni, u ktorej boli agentúra i celý festival poistení, a ktorá riešila poistné udalosti.
Odškodňovanie je zložité
Agentúra sa obrátila na súd so žalobou o náhradu škody vo výške 6600 eur ešte v roku 2009, dnes ju rozšírila na viac ako 33-tisíc. Túto sumu totiž poukázala v piatich splátkach poisťovni, ktorá z nej priebežne vyplácala poškodených. Keď poistené plnenie presiahlo tento limit, ďalšie už vyplácala poisťovňa zo svojich zdrojov. Ako vypovedala pracovníčky poisťovne, ešte stále nie sú všetky škodové udalosti vysporiadané, odškodňovanie stále prebieha. „Ide o veľké množstvo osôb a vo viacerých prípadoch ide o ťažké poškodenia zdravia s celoživotnými následkami. Väčšinou išlo o zranenia hlavy a hornej časti tela, spôsobené kovovými tyčami.“
Právna zástupkyňa nemeckej strany Darina Korábová požadovala konkretizovať všetky udalosti, pretože poukazovala, že nie všetky by mohli súvisieť s pádom stanu. Podľa právnika Pohody Romana Kvasnicu však išlo iba o obštrukciu, keďže na festivale neriešili v ten deň, žiadnu inú poistnú udalosť iba tie, ktoré súviseli priamo s pádom stanu.
Ako doplnil, evidujú aj ďalšie škody, spôsobené nemeckou spoločnosťou, ale prioritne neuvažujú nad ich vymáhaním, pretože by ich pravdepodobne ani nedostali. „Nemyslím si, že by tam bola ochota niečo zaplatiť, neviem, či má vôbec význam žalovať ju.“
Časti stanu musia zostať na Slovensku
Podľa šéfa Pohody Michala Kaščáka, dôležitejšie ako to, že súd uznal rozšírenú sumu je, že stan ostáva na Slovensku a že musia prísť vypovedať zástupcovia spoločnosti, ktorá stan stavala. „Je to jedna a tá istá osoba, Jakob Bossert, ktorý je majiteľom, konateľom aj štatutárom spoločnosti. Od pádu stanu na Slovensku nebol a hoci ho súd zaviazal, aby prišiel, nevidím to dobre s jeho účasťou ani v budúcnosti. Uvítal by som, keby prišiel a povedal, prečo stan padol a kto za to nesie zodpovednosť,“ dodal Kaščák.
Stan bol zle postavený
Na pojednávaní vypovedal aj pracovník Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline Ján Podhorský, ktorý spoločne s ďalšími spolupracovníkmi pracoval na dvoch znaleckých posudkoch. Spracovávali ich šesť mesiacov, jeden pre súd a druhý pre políciu. Tá v júni 2010 obvinila majiteľa stanu zo všeobecného ohrozenia s trestnou sadzbou štyri až desať rokov. Ako pred súdom povedal Podhorský, stan nebol postavený v súlade s predloženou technickou dokumentáciou. Podľa nej mali byť na stane zakryté aj bočné strany. „Projektová dokumentácia počítala len s kompletnou stavbou a kompletným oplachtovaním stanu, bočné ale chýbalo. Malo to vplyv na zrútenie stanu,“ skonštatoval znalec.
V ústave robili aj simulácie a podľa nich, ak by bol stan postavený správne, nápory vetra by vydržal. Stan, ktorý zničila veterná smršť, stál na festivale aj v roku 2008, bez bočných plášťov. Podľa znalca, ak by sa vyskytla podobná poveternostná situácia, mohla nastať už vtedy taká situácia, ako o rok neskôr.
Tragédia sa stala 18. júla 2009
Na trinástom ročníku letného festivalu Pohoda pri silnej búrke s vetrom nevydržal obrovský stan. V čase nešťastia sa pod ním nachádzalo niekoľko stoviek návštevníkov. Padajúca konštrukcia ťažšie zranila viac ako päťdesiat ľudí. V nemocniciach ošetrili niekoľko desiatok ľudí. Na mieste zahynul 29-ročný Martin z Piešťan, po takmer troch mesiacoch od nešťastia podľahla zraneniam 19-ročná Nikolka z Omšenia. Organizátori festival predčasne ukončili, mesto vyhlásilo mimoriadnu situáciu.