TRENČÍN. V stredu 25. januára pokračovalo pojednávanie v prípade jamy v centre mesta. Investor Tatra Real Trade vymáha od mesta náhradu škody, ušlý zisk, ako aj zálohu, ktorú zaplatil za pozemky. Sumu, ktorú požaduje, vyčíslil na dnešnom pojednávaní už na 2,2 milióna eur.
Ako povedal predseda predstavenstva Tatra Real Roman Doupovec, peniaze vymáhajú od mesta, pretože zaplatili mestu z vlastných súkromných zdrojov. „Tie peniaze sa nachádzajú v rozpočte, tak sme na dobrej adrese,“ dodal. Primátor Rybníček ale zaplatiť odmieta, podľa neho nie je mesto zodpovedné za momentálny stav. Mesto investorovi chce vrátiť len tú čiastku, ktorú preddavkovo zaplatil za pozemok ešte v roku 2006.
Súd stále nerozhodol, pojednávanie bude pokračovať 20. apríla. Investor prostredníctvom právneho zástupcu požiadal súd, aby bol vypočutý aj bývalý primátor Branislav Celler. O spore investora s mestom rozhoduje súd od vlaňajšieho septembra.
Jama s kultúrnou pamiatkou prežila v nezmenenej podobe aj ďalšie striedanie rokov. Sľub, ktorý dal primátor, že do konca minulého roka zmizne, sa mu nepodarilo splniť.
„Nesplnil som sľub. Mal som naivné oči, že keď sa do toho zatlačí, tak sa to musí dať zasypať a nebude žiadny problém,“ hovorí Rybníček. Podľa neho je príčinou zdĺhavého riešenia jamy v centre aj nedokonalý stavebný zákon, ktorý umožnil, aby sa mesto ocitlo v pozícii rukojemníka investora.
„Nie je to možné vyriešiť inak, ako dohodou alebo súdnou cestou. Celá vec stojí a padá na paragrafe, ktorý hovorí o tom, čo je to kultúrna pamiatka. Ministerstvo kultúry hovorí, že pamiatka je celá jama, celé nálezisko a my dnes nedokážeme bez zrušenia stavebného povolenia prísť a zasypať, lebo práva na celý pozemok má investor,“ vysvetľuje primátor.
Investor tvrdí, že nález pamiatky im skomplikoval projekt a nemohli podľa neho stavať. Múr mal totiž prechádzať naprieč garážou, ktorá tam mala stáť. „Návrhy na zmenu projektu neboli akceptované, stavať nemôžeme, sme zaviazaní dekrétom z ministerstva nepokračovať. Jedinú vec, ktorú môže stavebný úrad mesta spraviť, je zrušiť stavebné povolenie,“ povedal. V tomto smere začne konať aj mesto a ako povedal Rybníček, dá príkaz na zrušenie stavebného povolenia.
Problém s jamou vznikol pred tromi rokmi. Investor začal na mieste pred domom armády hĺbiť základy pre výstavbu podzemných garáží a nadzemnej polyfunkčnej budovy. Jeho zámer stroskotal na historickom náleze časti múru, ktorý má podľa archeológov tvoriť vonkajšie opevnenie a datujú ho do obdobia konca 17. storočia. Podľa pamiatkarov ide o slovenskú raritu a nariadili nález zachovať na mieste. S tým investor nesúhlasil, pretože by zámer v projektovanej podobe nedokázal postaviť. Spoločnosť žiadala nález vytiahnuť na povrch a tam ho prezentovať.
Ministerstvo kultúry v lete 2009 vyhlásilo nález aj stavenisko za národnú kultúrnu pamiatku. Investor nemôže stavať a jama ostala mestu, pretože pozemky mala spoločnosť na základe zmluvy s mestom získať až po kolaudácii garáží.