Najvyšší súd potvrdil, že monopol na liečivú vodu budú mať naďalej iba Kúpele Trenčianske Teplice. Povolenie na jej čerpanie pre spoločnosť Palace, ktoré vydalo pred štyrmi rokmi ministerstvo zdravotníctva, je tak neplatné.
TRENČIANSKE TEPLICE. Povolenie na vodu vydalo pre novodubnickú spoločnosť Palace, za ktorou sú deti šéfa HZDS Vladimíra Mečiara ministerstvo zdravotníctva v roku 2008 za riadenia rezortu Richardom Rašim. Dovtedy mali na vodu výhradné právo iba Kúpele. Rok predtým žiadal vodu miestny podnikateľ Jaroslav Závodský pre kúpalisko Zelená žaba, ktoré plánoval zrekonštruovať a obnoviť, on ju však nedostal.
Kúpele sa proti rozhodnutiu ministerstva zdravotníctva odvolali, keď neuspeli, podali aj žalobu. Podľa riaditeľky spoločnosti Kúpele Trenčianske Teplice Andrey Puskailer, využívajú celú kapacitu vrtov liečivej vody a ak by prišli o vodu, ohrozilo by to poskytovanie kúpeľnej starostlivosti v Tepliciach. Ako dodala, boli presvedčení, že povolenie bolo protizákonné, pretože bolo v rozpore s platnými zákonmi o liečivých vodách. V prípade konala aj generálna prokuratúra, ktorá tiež podala žalobu na postup rezortu zdravotníctva.
Spor trval takmer štyri roky
Pred rokom Krajský súd rozhodol, že povolenie na vodu pre Palace je nezákonné, voči čomu sa odvolala samotná spoločnosť, ale aj ministerstvo zdravotníctva. Spor sa tak dostal pred Najvyšší súd. Ten na sklonku minulého roka rozhodol v prospech kúpeľov a povolenie pre Palace označil ako nezákonné. Ministerstvo ho tak bude musieť zrušiť. Podľa vyjadrenia rezortu, až po doručení spisu v danej veci rozhodne opäť prvostupňový správny orgán a vydá nové rozhodnutie.
Podľa Puskailer by mali preskúmať aj tie náležitosti, ktoré v žiadosti nie sú objasnené a ktoré vytkol aj súd. Zmeny sa však už neobáva. „Ministerstvo nemôže vydať také isté rozhodnutie, pretože by bolo protizákonné,“ skonštatovala. Rozhodnutie vraj ešte nemá ani spoločnosť Palace, a tak sa k veci zatiaľ nevyjadria.
Zo žiadosti nebolo jasné využitie vody
Pri rozhodovaní sa súd opieral o niektoré faktické nedostatky a nejasnosti v žiadosti spoločnosti Palace, ktoré sa týkali najmä technického riešenia využívania liečivej vody.
Spoločnosť žiadala o povolenie na využívanie prírodného zdroja zo žriediel kúpeľov, ktoré v súčasnosti využívajú na poskytovanie liečebnej starostlivosti v požadovanom množstve do päť litrov za sekundu. Konkrétny prírodný liečivý zdroj, ktorého sa žiadosť týkala, neoznačila,“ skonštatoval senát najvyššieho súdu v odôvodnení rozsudku. Zo žiadosti nebolo ani zrejmé, ako bude spoločnosť vodu konkrétne využívať, pretože predložila viaceré alternatívy.
Podľa riaditeľky problém by nastal aj pri získavaní vody, pretože všetkých päť prameňov, z ktorých používajú vodu na procedúry, majú na svojich pozemkoch. „Iné rozhodnutie súdu by znamenalo ohrozenie mena kúpeľov.“
Účinky liečivej sily vody transportom klesajú
Ako vysvetľuje, teplická voda je jedinečná v tom, že má balneologické optimum a nemusí byť vôbec upravovaná, prihrievaná či ochladzovaná. „Môžeme ju rovno používať a nezmenia sa tak jej liečivé účinky, ktoré by sa pri prenose znižovali,“ objasnila. Podľa odborníkov na balneológiu by už jej transport na viac ako päťdesiat metrov znamenal znižovanie obsahu síry, ktorý musí mať a jej liečivé účinky by klesli pod stanovenú hladinu. „Aj keby sa zachovala teplota vody, síra sa odparuje. Človek by síce mohol cítiť charakteristický zápach, ale liečivá sila vody by výrazne klesla,“ povedala.
Odborníci tak vodu neodporúčajú ani pre rekreačné bazény, pretože v nich by sa chemizáciou liečivé účinky úplne stratili. Podľa Puskailer by v takomto prípade išlo dokonca až o plytvanie národným bohatstvom, akým je liečivá teplická voda. „To by bol luxus, ktorý si Slovensko nemôže dovoliť.“