TRENČIANSKE TEPLICE. Budovy Saratov a Partizán patrili ministerstvu obrany, to ich začalo opravovať, aby tu vybudovalo špecializované pracovisko pre fyzickú, ale aj psychologickú rehabilitáciu profesionálnych vojakov vracajúcich sa z náročných zahraničných misií. Podľa informácií hovorcu Ivana Rudolfa, krátko pred ukončením rekonštrukcie v roku 2006 práce skončili. V roku 2008 obe nehnuteľností prešli do správy ministerstva vnútra. Dovtedy ich rekonštrukcia stála viac ako šesť miliónov eur.
Rezort vnútra mal s budovami svoje plány. Saratov chcel dokončiť a budovu využívať ako kúpeľné a rekreačné zariadenie pre hasičov, policajtov, vojakov a príslušníkov ďalších bezpečnostných zložiek.
Na práce vyčlenili takmer štyristotisíc eur a pripravovali verejné obstarávanie, Partizán mal byť vyhlásený za prebytočný majetok. Nič z toho sa za celý rok neuskutočnilo, budovy naďalej chátrajú.
Ako hovorí primátor Teplíc Štefan Škultéty, za ten čas nezaznamenali v budove Saratov, ktorá sa nachádza vedľa mestského úradu, žiadny stavebný ruch. „Obávam sa, že takýto vývoj bude aj tento rok rovnaký,“ povedal.
Teplice chceli jednu budovu získať bezplatným prevodom a dokončiť rekonštrukciu, ale nedostali ju. „Na našu žiadosť nám odpovedali, že podľa zákona o správe majetku štátu môže previesť vlastníctvo nehnuteľnosti len na základe kúpnej zmluvy alebo výmenou nehnuteľného majetku na základe zámennej zmluvy,“ ozrejmil primátor.
Prečo plány s budovami nevyšli, ministerstvo vnútra zdôvodňuje tým, že uprednostnili iné projekty a prioritne riešili rekonštrukcie hasičských staníc.
„Peniaze na tieto rekonštrukcie čiastočne čerpáme z fondu Európskej únie. Ak by sme nekonali, Slovenská republika by o tieto peniaze prišla. Vzhľadom na to, že sme mali iné prioritné projekty, verejné obstarávanie na rekonštrukciu zariadenia Saratov ani nebolo vyhlásené. Finančné prostriedky tak ostali na účte štátnej príspevkovej organizácie ARCO. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy bolo ich použitie časovo obmedzené a skončilo v decembri minulého roka,“ vysvetľuje Ľubomíra Miklovičová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.
Nič sa nezmení ani v prípade domu Partizán, ktorý chceli vyhlásiť za neupotrebiteľný majetok, a teda predať.
„Ministerstvo vnútra neplánuje tento nehnuteľný majetok vyhlásiť za prebytočný. Takýto zámer nemá ani príspevková organizácia kúpeľnoliečebný ústav ARCO, ktorá podľa zákona o správe majetku štátu vykonáva funkciu správcu nehnuteľného majetku,“ doplnila Miklovičová.
„Príde mi to absurdné, že my máme trestno–právnu zodpovednosť za rôzne rozhodnutia aj majetkového charakteru a tu sa štát už päť rokov nestará o majetok, za ktorý má zodpovednosť a do ktorého investoval značné finančné prostriedky a nikto nie je za tento stav zodpovedný,“ skonštatoval Škultéty.