Začiatkom decembra bola voľba nového vedenia klubu. Aký je váš vzťah voči staroturanskému futbalu?
- Čo sa týka mojich prvých kontaktov s aktívnym futbalovým dianím v Starej Turej, tak história siaha niekde na jeseň do roku 2010. Vtedy som bol kontaktovaný a oslovený vtedajším vedením futbalového klubu, či by som nemal záujem o užšiu spoluprácu. Situácia v klube bola v tom období pomerne vážna z pohľadu financovania jeho činnosti. Chápal som moje oslovenie ľuďmi z vtedajšieho vedenia klubu, že situácia je kritická a hľadajú niekoho, kto by snáď vedel svojimi manažérskymi skúsenosťami pomôcť. Išlo v istom zmysle o zachovanie existencie futbalového klubu ako celku. Prikývol som teda na akúsi „skúšobnú dobu“ na obdobie pol roka, teda do najbližšej výročnej členskej schôdze. Bolo to obdobie, ktoré mi dalo pomerne detailný pohľad na samotný mechanizmus fungovania klubu. Z mojej pozície som sa viac-menej snažil radiť, ako by veci mohli fungovať lepšie, čo treba prípadne zmeniť a na čo sa zamerať. Istou malou satisfakciou a legitimitou opodstatnenia svojich pripomienok a rád bola moja nominácia na prezidenta klubu. Do tejto pozície som bol zvolený na Výročnej členskej schôdzi v decembri minulého roka.
Čo je nové vo futbalovom klube?
- Noví sú najmä ľudia. Nechcem, aby to vyznelo ako fráza, ale snažíme sa začínať pracovať s novou filozofiou a aj koncepciou. Bol by som nerád, aby to vyznelo, že predchádzajúce vedenie klubu úplne zlyhalo. V podmienkach, v akých pracovalo, niektoré veci z objektívnych príčin nevyjdú podľa predstáv. Aj preto by som sa chcel všetkým, ktorí prispeli k progresu v klube, ešte raz poďakovať. V novom vedení sme sa zamerali na odbúranie stereotypov, ktoré v mnohých prípadoch sťažovali prácu a robili tak klub nepružným. Išlo napríklad o kumuláciu funkcií pre jedného funkcionára. Jedným z prvých zásadných krokov bolo, že sme zmenili štruktúru v klube a to tak, aby mohla koordinovane napĺňať požiadavky všetkých mužstiev, ktoré v ňom pôsobia. V súčasnosti ich pôsobí vo futbalovom klube šesť s celkovým počtom približne 110 hráčov. Z toho je päť mládežníckych mužstiev, čo dokazuje, že organizovaný futbal v našom meste je zameraný najmä na deti a mládež. Aj na základe tejto skutočnosti sme zachovali pozíciu viceprezidenta pre mládež, ale s posilnenými kompetenciami.
Je možno raritou, že u nás v tejto pozícii nepôsobí muž, ale žena. Verím, aj na základe získaných poznatkov, že Sylvia Záhorová bola správna voľba a že využije vo svojej funkcii všetky skúsenosti a poznatky, ktoré pri futbale za niekoľko rokov pôsobenia získala. Obdobná pozícia je aj pre mužstvá dospelých, kde pôsobí Ing. Ján Hodermarský. Každopádne je nevyhnutné získať pre túto vyslovene dobrovoľnú činnosť ďalších ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť pri tvarovaní a výchove mladých chlapcov prostredníctvom futbalu. Som rád, že nám sa to v prvej fáze podarilo a vtiahli sme do aktívneho diania rodičov najmä mladých futbalistov pôsobiacich v klube. Novinkou, ktorá tu zrejme doposiaľ nebola je vytvorenie novej funkcie šéftrénera, ktorý by mal zastrešovať realizáciu jednotného tréningového plánu.
Aká je koncepcia práce počas vášho volebného obdobia?
- Som rád, že spomínate slovo koncepcia. Obsah tohto slova znamená, že ide o vypracovaný súbor nejakých názorov, rozvrhnutý do istého rozvrhu, resp. plánu. Takéto niečo v klube chýbalo, čo malo zrejme tiež vplyv na chod klubu. Naša novovytvorená koncepcia stojí na štyroch základných pilieroch budovaných na báze dôvery. Ide najmä o definovanie vízie klubu, finančnú stabilitu, prácu s mládežou a kvalitnú trénersku a tréningovú základňu. Ak by sme sa bavili o vlastnej vízii klubu, tak jej naplnením by malo byť vytvorenie funkčného systému výchovy talentovanej mládeže a vytvoriť tak kvalitnú členskú základňu pre dorast a mužstvá dospelých. Výsledkom celého procesu by malo byť prilákanie divákov na tribúny a uspokojiť potencionálnych sponzorov. Vo všeobecnosti by sme chceli povýšiť futbal na vyššiu športovú, ale aj kultúrno-spoločenskú úroveň a byť tak súčasťou vzornej reprezentácie mesta Stará Turá.
Aká je situácia čo sa týka sponzorova a podpory mesta?
- Vaša otázka súvisí s jedným z pilierov, na ktorých chceme budovať klub, a to jeho finančná stabilita. Má to však dva rozmery, ktoré ste správne spomenuli vo Vašej otázke: sponzori a mesto. Čo sa týka sponzorov, tu chcem zdôrazniť, že ak máme hovoriť o finančnej stabilite, potrebujeme najmä ich dôveru. Tú vieme dosiahnuť iba tým, že im predstavíme už spomínanú koncepciu a budeme transparentní v narábaní s finančnými prostriedkami. Jedna vec je však získať financie od sponzora jednorazovo, iná vec je získať sponzorstvo dlhodobé. O to sa chceme usilovať v najbližšom období. Iba dlhodobá spolupráca so sponzormi vie totiž zabezpečiť stabilitu klubu a napĺňať tak svoju víziu. Aby sa tak mohlo stať, bolo potrebné definovať pravidlá komunikácie so sponzormi, pokúsiť sa stotožniť naše predstavy a koncepciu s ich názormi. Z vlastných skúseností viem, že iba poznanie reálnych problémov pri dosahovaní konkrétnych cieľov dáva lepší predpoklad pre ich pochopenie a možné riešenie a eventuálnu pomoc zo strany sponzorov. V neposlednom rade, či chceme alebo nechceme, musíme im ponúkať futbal ako marketingové médium.
Čo sa týka mesta, tu je situácia trochu komplikovanejšia. Chápeme, že finančná situácia v krajine má významný dopad na samosprávy, ktoré sú podfinancované. Preto sme vďační za každý cent, ktorý je z rozpočtu mesta poskytnutý na činnosť klubu. Kriticky sa však staviame k postoju súčasného vedenia mesta a akémusi nezáujmu k aktivitám klubu. V názve klubu je predsa aj slovo „mestský“. Je ťažko pochopiteľné, že pri medzištátnom zápase hranom na tunajšom ihrisku – čo by zrejme v prípade okolitých miest bol sviatok - je takmer problém, aby niekto z vedenia mesta prišiel privítať reprezentácie, resp. odovzdať cenu víťazovi. Je neakceptovateľné, aby sme pri požiadavke o inú, ako finančnú pomoc pri dobudovaní tréningového ihriska počuli zamietavú odpoveď predstaviteľa mesta a to z dôvodu jeho nepodpory v posledných komunálnych voľbách. To je absolútne nepochopenie a odtrhnutie od reality. Našou snahou a želaním je obojstranne lepšia spolupráca, pričom učiť sa nemusíme chodiť ďaleko. Stačí nahliadnuť do okolitých miest ako sú Myjava, či Nove Mesto nad Váhom...
Kde najviac tlačí mestský futbalový klub topánka?
- Tradícia futbalu v Starej Turej je veľmi silná. Motorom doterajšieho fungovania vždy bola a aj zostáva práca futbalových nadšencov, ktorí pracujú pre futbal v meste v silne amatérskych podmienkach, bez akéhokoľvek nároku na finančné ohodnotenie. Našou pýchou je taktiež priestorové zázemie, v ktorom sa odohrávajú zápasy, t.j. športový areál, ktorý v porovnaní s inými obcami a mestami dáva veľmi dobrý predpoklad ku kvalitnej práci. Je jasné, že iba z tohto sa žiť nedá. V prvom rade treba zlepšiť komunikáciu v klube. Či už medzi funkcionármi, ale aj medzi trénermi. Verím, že novoobsadené posty funkcionárov budú tiež prínosom k ďalšiemu rozvoju klubu. Na čo budeme klásť dôraz, je otázka zlepšenia tréningového procesu. Ako sa hovorí, z oboch strán, t.j. trénerov, ale aj hráčov. Preto sme si stanovili požiadavku vyššej kvalifikácie trénerov a ich permanentného vzdelávania sa. Výsledkom by mala byť silná trénerska skupina.
Čo sa týka hráčov, tu je potrebné výrazne zlepšiť disciplínu dochádzky na tréningy. Musia si uvedomiť, že zápas sa začína na tréningu. Špecifickým problémom Starej Turej sú tréningové možnosti v zimnom období. Tréningové ihrisko neumožňuje počas tohto obdobia absolvovať zimnú prípravu a preto musia mužstvá hľadať podmienky na prípravu v okolitých mestách. To samozrejme zvyšuje finančnú náročnosť a uberá prostriedky, ktoré by mohli byť použité pre inú činnosť klubu. Toto je jedna z priorít, ktorú by sme chceli - a už aj začali – riešiť. Ďalšími príležitosťami, ktoré môžu ovplyvniť kvalitnejšie fungovanie klubu je užšia spolupráca so školou, s okolitými obcami, lepšia propagácia klubu, nefinančná motivácia najlepších hráčov mládeže.
Ako možno definovať ciele jednotlivých tímov?
- Čo sa týka cieľov, tie by som vnímal v širšom kontexte. Boli definované vo všeobecnosti a rozvrhli sme ich do niekoľkých skupín. Z nich sme potom odvodili aj ciele pre jednotlivé kategórie. Nie je totiž možné dávať ciele mužstvám bez toho, aby im boli vytvorené podmienky, ktoré sú k ich splneniu nevyhnutné. Povedzme, už spomínané tréningové ihrisko. To je podľa mňa základný predpoklad pre prácu s hráčmi v zime. Cestovanie po okolitých mestách oberá klub o financie, unavuje hráčov, oberá o čas a podobne. Naše ciele sme definovali na základe časových kritérií, teda s postupným vytváraním už spomínaných podmienok. V priebehu jedného roka by sme chceli stabilizovať finančne klub, nájsť generálneho sponzora na obdobie aspoň 3 rokov, zvýšiť trénerske vzdelanie pre minimálne 3 trénerov, dokončiť úpravu tréningového ihriska a iniciovať rozhovory so ZŠ o zriadení športovej, resp. futbalovej triedy. V horizonte 2 rokov by sme chceli získať zvýšenie kvalifikácie pre všetkých trénerov, konsolidovať mužstvá žiakov a dorastu pre postup do vyššej súťaže v nasledujúcej sezóne, resp. pripraviť projektovú dokumentáciu a zakomponovať výstavbu ihriska s umelým trávnatým povrchom do rozpočtových priorít mesta pre rok 2015. V priebehu 3 rokov by sme chceli postúpiť s mužstvami mladších a starších žiakov do vyššej súťaže, resp. založiť športovú triedu v ZŠ.
Plánujete pokračovať v B- tíme v Kostolnom?
- Tu je situácia trochu komplikovanejšia, ako sme predpokladali. Pôvodne sme mali v úmysle začať spoluprácu, ktorá by vyriešila, otázku pôsobenia hráčov prvého mužstva, ktorí sa nedostali do jeho zostavy. Mohli by takto pokračovať v hráčskej kariére. Taktiež z opačného pohľadu, hráči dosahujúci výborné výsledky v „B“ mužstve by mali motiváciu hrať v „A“ tíme. Absencia trénera je však prvoradá úloha, ktorá sa musí vyriešiť. Taktiež prístup hráčov musí byť dôslednejší. V konečnom dôsledku ale verím – a naša korektná komunikácia s funkcionármi z Kostolného k tomu smeruje – že pôvodný úmysel bude naplnený k obojstrannej spokojnosti.
Aký je záujem ľudí o futbal v meste?
- Ak sa bavíme o fanúšikoch, tak môžeme povedať, že našou úlohou je prilákať väčšie množstvo ľudí. Ako som už spomínal, futbalový štadión s tribúnou je na veľmi slušnej úrovni. To je priaznivý predpoklad na to, aby sme prilákali viac ľudí na zápasy nielen dospelých, ale najmä mládežníckych mužstiev. Musíme sa viac propagovať, viac o sebe hovoriť. Aj preto sme zriadili novú oficiálnu web stránku klubu, kde by sme chceli aktívne komunikovať a prezentovať našu činnosť a výsledky. Počas zápasov chceme viac spríjemniť pobyt ľudí – fanúšikov. Treba taktiež vyriešiť otázku priaznivcov fun-klubu. Na jednej strane sme radi, že chodia povzbudzovať mužstvo, na druhej strane im musíme vytvoriť vhodný priestor pre svoje stabilné miesto počas domácich zápasov.
Mužský kolektív je prestarnutý, aké je riešenie pre túto otázku?
- Netvrdil by som, že je prestarnutý. Je pravda, že v ňom pôsobia niektorí hráči v pokročilom futbalovom veku, ale kostra mužstva je zložená z chlapcov, ktorí ešte nejaký ten rok môžu hrať. Rozhodujúce slovo má v tejto otázke vždy tréner. Ak vyhodnotí situáciu tak, že hráč, ktorý chce ešte hrávať, ale nemá predpoklady pre „A“ mužstvo, sú pre neho otvorené dvere do „B“ mužstva. Ako som už ale povedal, jednou z našich úloh je budovať „A“ mužstvo z vlastných odchovancov. Preto sme sa rozhodli posilniť realizačný tím dorastencov o ďalšieho trénera. Týmto krokom chceme venovať vyššiu pozornosť tejto vekovej skupine chlapcov a vytvoriť tak podmienky pre ich plnohodnotné zaradenie do „A“ mužstva.
Čo by ste zaželali klubu do budúcnosti?
- V prvom rade každému, kto v klube pôsobí, chcem zaželať veľa zdravia, spokojnosti a elánu. V súčasných, nie ľahkých ekonomických podmienkach, želám klubu sponzora, ktorý sa stotožní s víziou, koncepciou a poslaním klubu, na základe čoho podporí jeho fungovanie. Mojim želaním je, aby mladé talenty zotrvali pri futbale, resp. neodchádzali za týmto športom do okolitých obcí a miest. Aby futbal aktívne hrávali v našom meste a svojimi kolektívnymi a individuálnymi výkonmi reprezentovali Starú Turú. Želám si, aby futbal fungoval ako spoločenský fenomén a bol užitočnou platformou pri výchove mladej generácie.