TRENČÍN. Šetrenie na každom kroku, nová plaváreň bez vody, výstavba cestného mosta a smrť hokejistu Pavla Demitru. Aj o týchto témach bol rok 2011 v Trenčíne.
Zadlžený Trenčín a tvrdé šetrenie
Začiatok minulého roka sa v Trenčíne niesol v znamení zmien. V krajskom meste začal úradovať nový primátor Richard Rybníček. Mesto pre zlú finančnú situáciu a zadlženosť viac ako 38 miliónov eur začalo s tvrdým šetrením. Znížili dotácie na kultúrne či športové podujatia, z prevádzky vyradili v lete fontány a v zime klzisko na Štúrovom námestí, v meste sa nekosilo. Ekonomickú situáciu vedenie riešilo aj predávaním majetku a zvyšovaním daní.
Pre dlhy mesto znížilo dotáciu pre hokejový klub Dukla. Ten niekoľkokrát avizoval, že nebude schopný prevádzkovať budovu zimného štadióna. Správu štadióna preto prevzalo mesto do svojich rúk. Rozhodnutie vyvolalo búrlivé reakcie, klub oznámil, že s právnikmi pripravujú žalobu, chceli zorganizovať aj referendum o odvolaní primátora. Situácia sa napokon upokojila, mesto sa s klubom dohodlo už aj na prenájme priestorov.
Plaváreň bez vody preslávila Trenčínvo svete
Mesto postavilo novú letnú plaváreň. Kúpať sa však v nej nedá. Nie sú k nej dotiahnuté inžinierske siete, chýba vodovod i kanalizácia. O letnej plavárni ako o atrakcii písali v marci aj svetové agentúry. Plaváreň bez vody si všimli aj v Nemecku a Rakúsku.
Pri leteckom nešťastí zahynul Paľo Demitra
Celým Slovenskom otriasla správa o tragickej smrti hokejistu Paľa Demitru. Ten zahynul 7. septembra pri leteckej nehode, spoločne so svojimi spoluhráčmi z ruského klubu Lokomotiv Jaroslavľ. Leteli na úvodný zápas novej sezóny do Minska. Tragédia sa stala na niekoľko dní hlavnou témou rozhovorov v meste. Ľudia si obliekli dresy s dnes už legendárnym číslom 38, ktoré bude navždy patriť Pavlovi Demitrovi. Zimný štadión v Trenčíne i základná škola v Novej Dubnici, kde Demitra ako chlapec chodil, nesie jeho meno.
Štrajk lekárov a nový most
Koncom septembra dalo v trenčianskej nemocnici výpoveď 144 lekárov. Trvali na nich až do konca novembra, keď ich väčšina stiahla. Napriek stiahnutým výpovediam 1. decembra lekári do práce neprišli. Situácia v nemocnici bola prvý decembrový týždeň vážna, akútnu starostlivosť však dokázali zabezpečiť na všetkých oddeleniach. Po dohode odborov a vlády sa na svoje pôvodné miesta vrátili všetci lekári, ktorí chceli.
Na jeseň začali v Trenčíne po rokoch sľubov budovať nový cestný most, ktorý by mal čiastočne vyriešiť zlú dopravnú situáciu v meste. Podľa primátora Richarda Rybníčka nový most síce významne pomôže, dopravnú situáciu však vyrieši až vybudovanie celej trasy juhovýchodného obchvatu. Most by mal byť hotový na jar 2014, kedy bude stavba pokračovať, nie je jasné.
Jamu nezasypali, obnova trate Trenčín obchádza
Problém s jamou, ktorá je v centre Trenčína už niekoľko rokov, sa nepodarilo vyriešiť ani vlani. Spoločnosť Tatra Real Trade chcela postaviť na pešej zóne podzemné garáže a obchodnú galériu. Pre archeologický nález však museli stavbu zastaviť a na mieste ostala len jama. Spoločnosť žiada od mesta odškodné vo výške viac ako 1, 2 mil. eur. Spor sa dostal až na súd. Pojednávanie stále trvá, najbližšie bude pokračovať 25. januára 2012.
V roku 2011 v meste nezačala ani plánovaná modernizácia železničnej trate cez Trenčín. Za dva roky nedokázali železnice vybrať dodávateľa stavebných prác. Súdne ťahanice okolo zrušeného tendra by mohlo spôsobiť nedodržanie termínu a ohroziť peniaze z eurofondov.