Pred 110 rokmi, v roku 1902 privítal nový hotel pod hradom prvých plesajúcich hostí. Hneď od otvorenia sa zaradil medzi najnoblesnejšie podniky v celej župe.
TRENČÍN. Myšlienkou stavby veľkolepého hotela sa syn veľkopodnikateľa s drevom a majiteľa bytčianskeho panstva barón Armin Popper, prvý investor hotela, zaoberal na konci 19. storočia už ako vlastník parcely a budov pod hradnou skalou, ktoré odkúpil od majiteľky panstva Iphigenie d´Harcourt. Hneď ako sa mu podarilo začiatkom augusta roku 1900, po nekonečných prieťahoch, získať stavebné povolenie, dal zbúrať staručký, dožívajúci hostinec K červenej hviezde a začal stavať.
Rozsiahlu dvojposchodovú budovu hotela a priľahlého nájomného domu už o rok, v novembri 1901 dokončili. Potvrdzujú to jedinečné dobové fotografie „Erszébet szálló“ v zbierkach Trenčianskeho múzea, ale i letopočet na pravom nárožnom balkóne priečelia hotela. Je to jediná originálna pamiatka na prvého majiteľa, ktorá veríme, že zostane zachovaná. Armin Popper mal totiž dobrý zvyk, vždy označil letopočtom dostavby svojich domov, ktoré mu v župe patrili.
Mešťanosta Ernest Ucsnay spočiatku nechcel Popperovi povoliť licenciu na prevádzku hotela, kaviarne a reštaurácie, dokonca pochyboval aj o stavebne náročnom projekte a jeho realizácii. Čoskoro však bol okolnosťami nútený zmeniť mienku. Po získaní koncesie interiér hotela postupne dokončovali tak, aby mohol vo februári 1902 privítať prvých plesajúcich hostí. Hotel sa hneď od otvorenia zaradil medzi najnoblesnejšie podniky v celej župe, stal sa strediskom bohatého spoločensko - kultúrneho vyžitia nielen miestnej aristokracie.
Prízemný hostinec postavili tesne pri skale
Tento historicky zaujímavý priestor mimo mestských hradieb, na ktorom vyrástol dnešný hotel Tatra, bol jedným z najfrekventovanejších miest v Trenčíne. Na základe plánov, vedút, starých máp, ktoré verne dopĺňa archívny materiál trenčianskeho panstva, uložený v archíve v Bytči, si vieme pomerne spoľahlivo vytvoriť obraz o stredovekej zástavbe tejto lokality.
Od polovice 18. storočia tu bola krčma a pivovarom, ktoré mali pred hornou bránou svoje stabilné miesto. V roku 1790 sa spomína panská krčma K Baránkovi pred hornou mestskou bránou, ktorá po rozsiahlom mestskom požiari ľahla popolom. O šesť rokov neskôr už pre hradných pánov zakreslili nový hostinec, legenda k zaujímavému, dosiaľ málo známemu plánu, je písaná švabachom a veľmi nečitateľná. Prízemný hostinec bol situovaný tesne k hradnej skale, zadná stena samostatne stojaceho dvorového, zrejme hospodárskeho traktu, sledovala líniu susedného župného domu.
Hotel dal vybudovať barón Armin Popper
Naznačená je aj línia mestských hradieb i s ich prípadným zbúraním. V roku 1802 sa tento hostinec nazýval Ad stellam - K hviezde. Na plánoch z roku 1820 je už iná pôdorysná dispozícia, pretože hostinec prestavali na zájazdový, v zadnom, rozšírenom trakte boli priestory pre vozy a ustajnenie ťažného dobytka, v každej stajni sú zakreslené napájadlá. Krčma bola prízemná, trojkrídlová, jednotlivé krídla boli jednotraktové s aditívnym radením miestností. Podľa inventára z roku 1856 sa tu nachádzali štyri hosťovské izby, tanečná a biliardová sála, dve kuchyne, komora na potraviny a dve pivnice.
Hostinec sa nazýval K červenej Hviezde, konali sa v ňom dokonca aj výstavy, v jeho priestoroch ukázal koncom 19. storočia Trenčanom svoje prvé kabinetné fotografie hradov Považia cisárskokráľovský fotograf Max Stern. V roku 1887 slúžili dve miestnosti hostinca poštovému úradu. Po Ilešháziovcoch vlastnil trenčianske hradné panstvo Juraj Sina, neskôr pripadlo jeho synovi Simonovi, v roku 1876 vlastnila zájazdový hostinec, záhradu, maštale, blízky majer pod hradom, ktorý už stratil svoju produktívnu funkciu Iphigénia d´Harcourt. Posledným majiteľom hostinca K červenej hviezde bol barón Armin Popper.
Autor: Janka Karlíková