Vianočné a novoročné blahopriania a pohľadnice sa už tradične spájajú so skratkou P.F. Ide o francúzske slová pour féliciter, čo je v preklade blahoželanie k alebo pre šťastie.
TRENČÍN. Vo Francúzsku túto skratku používajú aj k iným blahoprianiam, napríklad k narodeninám či k významnému výročiu. Stačí napísať P.F., rok a podpis a každý vie o čo ide.
Odkedy sa v strednej Európe posielajú novoročné želania sa presne nevie. Traduje sa, že písomné pozdravy ako prvý v Rakúsko-Uhorsku začal používať český gróf Karel Chotek z Vojnína a Chotkova. Mal veľa známych a vždy ich musel navštíviť, aby im osobne zaželal všetko najlepšie do Nového roku.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Trvalo to dlho a počasie mu často znemožňovalo cestovať, takže sa k niektorým priateľom ani nedostal. Preto, aby dodržal bontón, rozhodol sa pre písomnú formu blahoželania, tzv. gratulačné lístky. Tieto si v roku 1827 objednal u riaditeľa pražskej kresliarskej akadémie Josefa Berglera.
Koncom 19. a začiatkom 20. storočia český maliar a grafik Viktor Stretti písal na novoročenku dve francúzske slová pour féliciter, z ktorých onedlho zostalo iba P.F. A azda práve tu sú korene dnes už celosvetovej obľuby tejto magickej skratky.