TRENČÍN. Jeho prvotina Každý máme svojho anjela, s príbehom nenaplnenej lásky anjela Molarna ku krásnej pozemšťanke Nikol sa okamžite rozpredala. Knihu dopĺňajú trojrozmerné skladacie ilustrácie, ktoré nakreslila Christianova mama Gabriela a starší brat Simon Gabriel Ježík.
Knižný príbeh nebol však prvým, ktorý literárne nadaný šiestak napísal. „Písal som už predtým rozprávky i detektívne príbehy. Myšlienky si stále zapisujem. Mám doma niekoľko zošitov, v ktorých mám rozpísané ďalšie,“ prezrádza. Prvou čitateľkou je jeho mama, ktorá však do deja nikdy nezasahuje a ponecháva ho na synovej fantázii.
„Ja skôr poopravujem gramatické chyby a slovosled. Prvé príbehy začal písať už ako osemročný,“ usmiala sa mama, ktorá je bývalou známou trenčianskou fitnesskou a medailistkou majstrovstiev Slovenska.
Trenčiansky hrad z pohľadu anjela
V myšlienkach Christiana sa zrodil anjel, ktorý lieta nad Trenčínom a stretáva dievča, do ktorého sa zaľúbil. „Anjel pristane na zemi a zamiluje sa do krásnej Nikoly. Zoberie ju aj do neba, aby videla Trenčiansky hrad z jeho pohľadu. Príbeh lásky napokon nemá šťastný koniec, anjel do neba navždy odletí sám,“ prezrádza autor.
Veľmi ho potešili gratulácie spolužiakov i ich účasť na krste knižky. Tá získala medzi deťmi okamžite popularitu a vydavateľstvo muselo robiť dotlač. „Oslovili nás aj učiteľky zo základných škôl, ktoré chcú knižku čítať žiakom počas vyučovania. Je to aj dobrá motivácia pre ďalšie nádejné literárne talenty. Podporí ich to v písaní, keď uvidia, že knižka môže vyjsť aj žiakovi základnej školy,“ povedala Christianova mama.
Atrakciou knižky sú aj nezvyčajné trojrozmerné farebné ilustrácie Trenčianskeho hradu a letiaceho anjela, ktorý po roztvorení ožíva v rukách čitateľa takmer do živej podoby. „Pri ilustrovaní knižky som dôveroval nápadom mamy a brata a ich kresby sa mi veľmi páčili. Sú na nich stvárnené hlavné postavy,“ pokračuje detský autor.
Mama Gabriela ilustráciami oprášila vlastné poznatky z Ľudovej školy umenia, ktorú v minulosti navštevovala. Celý príbeh anjela a Nikoly vznikol doslova expresne. Christian ho vymyslel za jediné poobedie a po jeho napísaní ho už neupravoval. „V predstave mám už ďalšiu knižku rozprávkových príbehov. Píšem aj strašidelnú knižku o zrkadle, kúzlach a troch dievčatách, z ktorých jedna sa postupne premieňa na upíra,“ prezrádzil. Najviac ho inšpirujú knižky Thomasa Brezinu a Traja pátrači Alfreda Hitchcocka.
Zapísal sa do Knihy slovenských rekordov
Z prekonania doterajšieho spisovateľského rekordu trinásťročnej Xénie Faktorovej mal Christian nefalšovanú radosť. Jeho knižku pokrstili spisovateľ Rudolf Dobiáš a speváčka Katka Koščová husacími pierkami a jedným pierkom z papagája. „Certifikát o zápise do Knihy slovenských rekordov mám vystavený doma a jeho kópia je aj v škole,“ teší sa Christian, ktorý sa stal literárnym nasledovníkom Novomešťanky Lenky Tinkovej.
Tej vo veku jedenásť rokov vyšla v roku 1997 rozprávková knižka Dobrodružstvá mušky Adelky a iných zvieratiek. Farebnými kresbami ju vtedy ilustrovala jej spolužiačka Andrea Kusendová. Autorskú dvojicu Tinková-Kusendová však do Knihy slovenských rekordov nezapísali, kategória najmladších spisovateľov Slovenska nebola v tom roku ešte evidovaná.