Výstava predstavuje jeho najvýznamnejšie diela za viac ako päťdesiat rokov.
TRENČÍN. Výstavu diel Miloša Šimurdu pripravila v premiére Galéria výtvarného umenia v Zlíne tento rok v septembri. „Vďaka dlhoročnej spolupráci oboch galérií, budú mať návštevníci možnosť vidieť Šimurdovu pozoruhodnú tvorbu aj v Trenčíne,“ povedal kurátor výstavy Tomáš Mikulaštík. Začiatkom roka 2012 sa autor svojimi dielami predstaví aj v Galérii mesta Bratislavy.
Základnou témou je človek
Miloš Šimurda patrí k významným predstaviteľom československého výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia. „Svojou tvorbou zásadne zasiahol do obdobia významných šesťdesiatych rokov na slovenskej výtvarnej scéne. Na vrchole vývojových trendov na Slovensku stál i v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, možnosti prezentovať svoju tvorbu mal v tom čase veľmi obmedzené. Šimurdove dielo je mnohotvárne, má kresťanské korene, je ponorené do antickej filozofie, vzťahuje sa k súčasnosti a verí v budúcnosť. Umelec používa rôzne maliarske techniky a rozmanité postupy,“ hovorí Tomáš Mikulaštík.
Na Valašsku je známy predovšetkým ako akvarelista a obdivovateľ krajiny. Rovnako ako rodný kraj si zamiloval Taliansko, kde nielen maľoval, ale aj študoval na mozaikárskej škole v Ravenne. Tvorí aj filozoficky a duchovne orientované diela, blízke geometrickej abstrakcii.
Základnou témou Šimurdovej výstavy je človek, aj preto prevažujú figurálne témy. „Takmer šesťdesiat diel dokumentuje vývojovo najpodstatnejšie ukážky umelcových tvorivých postupov a zároveň utváranie jeho celistvého výtvarného názoru. Na výstave nájdeme i návraty k nadčasovým témam, ktoré umožňujú prekvapivé porovnanie tvorby zo začiatku šesťdesiatych rokov so súčasnou tvorbou umelca,“ prezradil Mikulaštík.
Do dôchodku sa umelec nechystá
Ako povedal Miloš Šimurda, láska k výtvarnej tvorbe sa uňho prejavila už v ranom detstve. „Mal som krásne detské knižky, najmä rozprávky Josefa Lady. Boli farebne veľmi expresívne, čo ma povzbudzovalo,“ hovorí.
Za najúspešnejšiu fázu kariéry považuje 60 a 70 - roky a tiež obdobie mozaikárskej tvorby. Inšpiráciu hľadá umelec najmä z vnútorného pohľadu na svet, čerpá z kresťanskej a starogreckej filozofie. Ako povedal, výtvarníctvu sa venuje denne. „Do dôchodku sa nechystám, nemám na to čas,“ dodal Šimurda.