Obce Strání - Květná a Moravské Lieskové sú síce vzdialené len zopár kilometrov, ale delí ich štátna hranice. Ani to však nebránilo v spolupráci základných umeleckých škôl. Projekt pripravili spoločne s obecnými samosprávami.
MORAVSKE LIESKOVÉ. Miestne deti tak môžu navštevovať odbory, ktoré vyučujú v základnej umeleckej škole za hranicami a naopak. „Od septembra sme rozšírili výučbu a ponuku predmetov v oboch školách,“ hovorí riaditeľka základnej školy a ZUŠ-ky v Strání Irena Michalčíková. Školám pribudli aj žiaci, ako doplnila, celkom 124, 80 v Strání a 44 v Lieskovom. Deťom sa rozšírili možnosti navštevovať také odbory, ktoré ich zaujímajú a bavia. Nemusia pritom ďaleko a zložito dochádzať. Ako konštatuje riaditeľka, je to dobré nielen pre ich zdravý rozvoj, ale naučia sa vytvoriť si nejaký denný režim.
Niektoré odbory majú obe školy, iné sú iba v jednej
Žiaci si mohli vyberať aj z tých, ktoré vyučujú v susednej obci. Ako skonštatovala riaditeľka, veľký záujem mali o moderný tanec, ktorý sa vyučuje v Moravskom Lieskovom a hneď za ním o ľudový tanec, čo ich prekvapilo. Hru na bicích nástrojoch či husliach napríklad zase učia na Morave.
V každej škole je keramický odbor, ale kým v Lieskovom majú hrnčiarsky kruh, pec na vypaľovanie je zase v Strání. A tak si žiaci spoločne tvoria misky, sošky, predmety z hliny v Lieskovom a so svojimi výrobkami idú potom do Strání, kde ich v peci vypália.
Na vyučovanie vozí deti autobus
Ten premáva medzi obcami dva- a až trikrát týždenne. Autobus už dostal meno, volajú ho Zušbus. Ako konštatuje Michalčíková, vytvoriť jeho cestovný poriadok tak, aby nadväzoval na rozvrhy jednotlivých premetov v oboch školách, nebolo jednoduché. „Ani nepočítam hodiny, koľko sme nad tým sedeli. Teraz autobus jazdí tak, aby deti nikde dlho nečakali,“ poznamenala.
„Všetky náklady, ktoré sú vo výške 115-tisíc eur na tridsať mesiacov, hradíme z eurofondov, pričom my projekt spolufinancujeme piatimi a česká strana desiatimi percentami,“ vysvetľuje starosta obce Ľubomír Miklánek.
Cestu autobusom či školné tak nemusia rodičia deťom platiť. Vybaviť im museli jedine pasy, aby mohli prechádzať cez hranicu.
Deťom dochádzanie neprekáža
Sú rady, že majú možnosť venovať sa svojej záľube a nemusia preto cestovať do vzdialenejších miest. „Nevadí mi dochádzanie a nie je to tak ďaleko, chcela som robiť tanec a nikde bližšie ho neučili. Sem chodím každý piatok a nacvičujeme,“ povedala Magdaléna Šupáková zo Strání. Jej spolužiačka Iveta Adámková tvrdí, že tanec je jej koníček, veľmi ju baví, a preto jej dochádzanie nerobí problémy. „Musíme mať vybavené pasy,“ dodala.
Učiteľka moderného tanca Monika Gáborová hodnotí všetky deti, moravské aj slovenské, ako šikovné a pohybovo nadané. „Len moravské sú viac ukecané, ale na to sme si zvykli,“ dodáva s úsmevom. Moderný tanec navštevuje po tridsať žiakov, vo veku od šesť do osemnásť rokov.
Medzi nimi sú aj chlapci, v niektorých skupinách tvoria až polovicu. „Myslím si, že ich tanec rovnako baví ako dievčatá, niekedy sa viac hanbia prihlásiť, že čo pôjdu medzi baby,“ prezrádza Monika. V jednej skupine nacvičuje a trénuje naraz okolo desať žiakov, teraz nacvičujú program na vianočné vystúpenie.
V oboch školách pripravujú aj prvú spoločnú výstavu. Peniaze na projekt majú do júna 2013, ale obe strany chcú pokračovať. „Predpokladáme, že potom by prevádzku finančne zabezpečovala obec so spoluúčasťou rodičov,“ dodal starosta.