ČACHTICE. Po dvoch neúspešných výberoch dodávateľa stavebných prác sa obci podarilo vybrať spoločnosť, ktorá by sa na jar mala pustiť do rekonštrukcie Čachtického hradu. Súťaž ukončili koncom augusta, ale ako hovorí starostka obce Anna Ištoková, zmluvu s vybratou spoločnosťou ale ešte nepodpísali.
Spracovali všetky potrebné podklady, zaslali na posúdenie úradu a zatiaľ čakajú. Keďže však nepodal žiadny z neúspešných uchádzačov podnet proti výberu obce, či priebehu konania súťaže, starostka tak dúfa, že všetko dopadne pre obec priaznivo. „Zmluvy najskôr podpíšeme na začiatku roka a pracovať by firma začala hneď, ako to bude možné na jar,“ povedala Ištoková.
Obec získala na rekonštrukciu hradu z eurofondov 2,5 milióna eur. Zmluvu o pridelení finančných prostriedkov podpísala koncom roka 2010. Podľa nej musia práce ukončiť do dvoch rokov, inak o prostriedky prídu. Okrem samotných stavebných prác zahŕňa tento termín aj tender na dodávateľa. Dve súťaže, ktorá vyhlásila obec, neboli úspešné, hrozilo, že o peniaze prídu.
Jednu zrušila samotná obec, ďalšiu Úrad pre verejné obstarávania, dôvodom boli rôzne pochybenia a nedodržania zákonných postupov. Obec pri tretej súťaži vymenila aj verejného obstarávateľa. Na samotné práce tak ostáva už len rok. Napriek tomu však starostka dúfa, že sa podarí všetko vykonať podľa plánu. Podľa informácie z vestníka verejného obstarávania je predmetom zákazky statické zabezpečenie objektu a obnova dnes čiastočne zaniknutých historických architektúr hradu.
Firma musí v rámci obnovy hradu domurovať niektoré steny a múry, vytvoriť drevený strop obytnej veže, zastrešiť obrannú vežu s kaplnkou, odstrániť sutiny z hradného jadra a predhradia, ako aj vybudovať nový objekt pre predaj lístkov. Súčasťou prác je aj odlesnenie, zatrávnenie plochy nádvoria, ako aj osadenie oddychového posedenia na hradnom nádvorí.
Keďže projekt rieši aj rozšírenie činnosti čachtického hradného múzea do priestorov hradu, zámerom rekonštrukcie je aj vytvoriť vhodné podmienky a priestory pre vystavenie historických exponátov. Naviac ide o historickú pamiatku, ktorá si vyžaduje iné technologické postupy i špecifické materiály.