V Trenčíne budú dvaja odborníci opačných názorov diskutovať na tému, či by mala byť angličtina úradným jazykom Európskej únie.
TRENČÍN. Verejná debata sa bude konať v Cocktail bar Amante od 17. h Svoje argumenty predostrú anglikanista Peter Bojo a Jozef Reinvart z ministerstva zahraničných vecí.
„Debaty Café Európa sú otvorené širokej verejnosti. V každej debate vystúpia dvaja odborníci na opozičných stranách názorového spektra. Úlohou jedného je tézu obhájiť, druhý sa ju snaží vyvrátiť. Priestor bude aj pre publikum, aby sa aktívne zapojilo do debaty a vyjadrilo názor na diskutovanú tému,“ ozrejmila za organizátorov Katarína Richterová.
Ako dodala, Európska únia má 23 úradných jazykov, to znamená, že jej inštitúcie može občan osloviť v ktoromkoľvek z týchto jazykov a oni musia v tom istom jazyku odpovedať. Rovnako tak všetky nariadenia a iné legislatívne dokumenty EÚ musia byť preložené a zverejnené v 23 jazykoch.
"Témou diskusie bude aj to, či ide o príliš veľa byrokracie alebo naopak je to výdobytok demokracie, keď majú občania možnosť komunikovať s inštitúciami EÚ v slovenčine, či by mal mať každý Európan povinnosť vedieť po anglicky, alebo by časom viedlo k vymretiu „malých jazykov“, akým je aj slovenčina," povedala.