TRENČÍN. O tom, že komunikácia s osobou so zrakovým postihnutím je iná ako u vidiacich ľudí, sa už v auguste presvedčili zamestnanci Obvodného úradu Trenčín a v októbri tohto roku i koordinátori prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov na základných a stredných školách Trenčianskeho kraja.
Krajská koordinátorka pre prevenciu kriminality Dagmar Kopáčiková pripravila v spolupráci s Krajským strediskom Únie nevidiacich a slabozrakých v Trenčíne sériu seminárov tematicky zameraných na špecifiká komunikácie zamestnancov štátnej a verejnej správy so zrakovo postihnutým občanom. Posledný tohtoročný seminár bol určený trenčianskym mestským policajtom.
„Teoretické informácie z prednášky si policajti na mieste overili v rámci besedy s nevidiacou osobou. Soňa Zelisková veľmi ochotne zodpovedala všetky dotazy týkajúce sa komunikácie so zrakovo postihnutým človekom. Z vlastnej skúsenosti demonštrovala situácie, keď nevidiaci človek potrebuje pomoc polície, napríklad pri nahlasovaní udalosti v prípade, že pozná názvy ulíc, miesto kde sa práve nachádza či najbližší orientačný bod ale aj v prípade, že miesto, kde sa nachádza nedokáže popísať,“ prezradila Dagmar Kopáčiková.
Súčasťou besedy bolo aj riešenie situácie, keď policajt potrebuje identifikovať zrakovo postihnutú osobu na mieste udalosti. „Identifikácia sa líši podľa toho, či zrakovo postihnutý človek používa bielu slepeckú palicu, či má pri sebe vodiaceho psa alebo nepoužíva žiadnu kompenzačnú pomôcku,“ hovorí Kopáčiková.
Mestskí policajti si pozreli aj inštruktážny film o každodenných situáciách zo života zrakovo postihnutých „Ahoj...vieš kto som?“ a mali možnosť i prakticky nazrieť do sveta nevidiacich spoluobčanov. Vyskúšali si čítanie Braillovho písma a v simulátore, ktorý je nainštalovaný na prízemí v budove Obvodného úradu Trenčín, v tzv. „Čiernej kocke“ spoznali, aká ťažká je orientáciu v cudzom priestore a v úplnej tme.