NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. V útulku na Trenčianskej ulici prebýva v súčasnosti okolo dvadsať mužov bezdomovcov. Pracovníci útulku sa im snažia zaistiť ošatenie aj obutie. Pomáhajú i miestni, ktorí prinášajú obnosené odevy i obuv priamo do ubytovne. Ošatenie tu môžu dostať aj bezdomovci, ktorí nie sú v objekte ubytovaní.
Neodmietnu žiadne oblečenie a obuv
V útulku počas celého roka zháňajú nové šatstvo pre svojich klientov. Najväčšia ťarcha však pripadá na zimné mesiace. „Oblečenie nemusí byť ani vypraté. Máme svoju práčovňu i sušiareň. Berieme úplne všetko. Ak odevy alebo obuv chcú ľudia vyhodiť, nech to radšej donesú k nám,“ požiadal vedúci útulku Anton Blanár. Pre ubytovaných klientov môžu ľudia prinášať vetrovky, svetre, košele, tričká, nohavice, ale aj spodné prádlo. Na zimné mesiace by uvítali aj vhodné obutie na prekonanie tuhých mrazov. „Dokážeme upotrebiť všetok materiál, pretože u nás žijú ľudia všetkých vekových kategórií,“ pokračuje Blanár.
Obnosené veci prinášajú do útulku ženy i muži rôzneho veku. „Naposledy nám oblečenie priniesol sedemdesiatročný dôchodca na bicykli. Chodia však aj dvadsaťroční ľudia. Prichádzajú najmä počas jarného a jesenného upratovania svojich skríň,“ usmial sa Blanár.
Do útulku zavítal aj muž na „bavoráku“, ktorý priniesol značkové obleky, krásne topánky a spoločenské oblečenie. Prinesené oblečenie v útulku triedia a vyberajú potrebné veci. „Ak je treba, oblečenie aj vyčistíme. Potom si ho klienti podľa potreby vyberajú. Samozrejme, podľa veľkosti a podľa toho, čo sa komu páči,“ pokračoval vedúci útulku. Kompletné oblečenie i obutie klientov si útulok dokáže zabezpečiť vďaka pravidelným charitatívnym darom svojpomocne.
Bezdomovci si vážia každý prinesený kus odevu. „Dokážeme sa vždy dohodnúť. Vyberáme si podľa farby a komu čo pasuje. Ja mám najradšej tmavé oblečenie a tenisky,“ povedal Miro (50), ktorý žije v útulku dva roky. Jeho kamarát Zdeno (62) sa pohybuje iba vďaka barlám.
Na nohách nosí čierne papuče na zips, ktoré sa mu ľahko obujú. „Mne stačí sveter a nejaké rifle. Keď je niečo kamarátovi malé, tak oblečenie posunie ďalej a vymení ho. Žiadne zvady tu nie sú,“ hovorí. Pri starších mužoch stojí aj dvojica mladíkov. Martin (25) a Dano (22) sa dostali do útulku priamo po rokoch prežitých v detskom domove. „Nerobíme žiadne rozdiely v oblečení, čo sa nám páči a čo sa nám nepáči. Z prinesených vecí sa dá vždy niečo vybrať, čo sa hodí. Väčšina darovaných vecí sa dá bez problémov nosiť,“ zhodli sa.
V útulku bezdomovcov žijú iba muži
Dôvody, prečo sa muži ocitli bez strechy nad hlavou, sú rôzne. „Je to strata zamestnania, neplatenie výživného a nájomného. Naposledy k nám však prišli štyria mladí muži, ktorí vzhľadom na vek museli opustiť brány detského domova,“ uviedol Blanár. Štyria klienti sú zamestnaní, ostatní si zatiaľ prácu neúspešne hľadajú. V období krízy sa hľadá veľmi ťažko.
„Situáciu im znepríjemňuje aj fakt, že ich vzdelanie je väčšinou iba základné. Žije u nás však aj zamestnaný maturant, ale i nezamestnaný vysokoškolák,“ upresnil vedúci. Kapacita útulku, ktorý funguje už dvanásť rokov, je tridsať miest.
Večierka je o dvadsiatej druhej a nočný pokoj do šiestej hodiny. Výnimku majú iba klienti, ktorí vstávajú skoro ráno do práce.