TRENČÍN. Zmluvu so spoločnosťou Slovakia okolo sveta, ktorá prevádzkuje televíziu, mesto uzavrelo za primátorovania Jozefa Žišku v roku 2000, krajský súd však v stredu 30. novembra skonštatoval, že je neplatná. Proti rozhodnutiu už nie je možné odvolanie.
Spor sa dostal pred súd
Spor začal vlani žalobou televízie za oneskorené úhrady faktúru za služby z roku 2009. Spoločnosť Slovakia okolo sveta požadovala súdnou cestou, aby jej mesto zaplatilo zmluvnú pokutu vo výške takmer 7500 eur. Okresný súd najskôr v auguste 2010 rozhodol v prospech televízie, pretože obrana mesta podľa rozsudku nebola úspešná. Na pojednávanie na krajský súd prišli advokáti, zastupujúci mesto, s novými poznatkami a v odvolacom konaní poukázali na právne fakty, ktoré dovtedy neboli uplatnené.
„Krajský súd zopakoval dokazovanie a dospel k záveru, že rozhodnutie okresného, ktorý vyhovel žalobe o zaplateniu zmluvnej pokuty nie je správne. Podľa krajského súdu je predmetná zmluva absolútne neplatná, lebo ju neschválilo aj mestské zastupiteľstvo,“ skonštatoval hovorca súdu Roman Tarabus.
Podľa hovorcu mesta Richarda Nemca, tým, že súd rozhodol v prospech mesta Trenčín, žalobca stratil akékoľvek finančné nároky voči mestu.
Zmluva je štandardná
Šéf televízie Peter Hlucháň vníma rozhodnutie Krajského súdu ako prešľap. „Po desiatich rokoch takto spochybniť zmluvu, ktorá je štandardná a tvrdiť, že je neplatná je veľmi úsmevné,“ okomentoval riaditeľ s tým, že podajú dovolanie na najvyšší súd a ak bude treba, pôjdu aj do Štrasburgu.
Hlucháň upozorňuje, že zastupiteľstvo v roku 2000 schválilo zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej je klauzula o ďalšom postupe. „Zmluva o budúcej zmluve je už záväzok a je tam jasné napísané, že do tridsiatich dní, keď poslanci schvália na zastupiteľstve v rozpočte peniaze pre televíziu, tak musí mesto podpísať riadnu zmluvu. Keby nebola zmluva, tak by sme predsa nezískali licenciu,“ dodal.
Iný názor má mesto
„Právnici nám vysvetlili, že pri podpise nebola vyjadrená celá vôľa obce,“ hovorí primátor mesta Richard Rybníček. Podľa neho toto nie je jediný príklad, o ktorom si myslia, že zmluva je neplatná. „Štatutári prekračujú svoje kompetencie a svojvoľne sú schopní podpísať zmluvu bez toho, aby rozhodlo mestské zastupiteľstvo,“ skonštatoval.
Na základe neplatnej zmluvy vyplatil od roku 2000 Trenčín miestnej televízii viac ako 1,6 milióna eur. „Budeme žiadať od televízie naspäť ako neoprávnené obohatenie,“ povedal Rybníček, ktorý zmluvu považoval za neetickú a neslušnú voči mestu.
Viacerí právnici si so zmluvou neporadili
Zmluvu s televíziou sa snažili riešiť aj predchádzajúci primátori, nepozdávali sa im podmienky aj výška sumy, 232-tisíc eur, ktorú mesto každoročne platilo. Ani jednému sa to nepodarilo. Neúspech odôvodňovali argumentmi právnikov, ktorí konštatovali, že je nevypovedateľná. Osvojili si právny názor, že ju nie je možné vypovedať bez toho, aby na to mesto finančne nedoplatilo. Doba trvania zmluvy sa totiž viazala na platnosť licencie pre televíziu, ktorú si môže prevádzkovateľ predlžovať.
Nové vedenie mesta našlo spôsob ako zmluvu vypovedať. Dôvodom bolo porušenie podmienok zmluvy. „Televízia nezabezpečila objektívnosť a nestrannosť vysielania, čo konštatovala vo svojich právoplatných rozhodnutiach aj Rada pre vysielanie a retransmisiu. Prevádzkovateľ tým pádom porušil podmienky zmluvy s mestom,“ vysvetlil Nemec.
Už v roku 2009 sa poslanci pokúsili znížiť zmluvnú čiastku pre televíziu a navrhli jej len 60-tisíc, vlani však schválili aj vrátenie časti sumy vo výške 139-tisíc eur.