Na prevádzku električky sa poskladajú samosprávy

Elektrický vláčik prestáva od decembra premávať v doterajšom režime. Cez zimu bude jazdiť už len raz týždenne, v lete bude voziť turistov.

Električka premáva už od roku 1909.Električka premáva už od roku 1909. (Zdroj: ĽUBOSLAVA SEDLÁKOVÁ)

TRENČIANSKE TELICE. Od 10. decembra už nebude premávať električka medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami. Zrušenie jej hrozilo v poslednom období už viackrát.

Na jar Železničná spoločnosť Slovensko obmedzila počty spojov a ponúkla ju na privatizáciu. Záujem prejavila organizácia, ktorá už takmer dvadsať rokov spravuje Čiernohronskú železnicu v Čiernom Balogu, problémom však boli financie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako povedal šéf združenia z Čierneho Balogu Aleš Bílek, chceli vedieť, kto zaplatí prepravu vo verejnom záujme, keďže električka nevozí len turistov, ale využívajú ju najmä miestni obyvatelia. „Všetko stojí a padá na tom, ako sa bude železnica financovať. My ju vieme technicky a organizačne zvládnuť, ale každá železnica, ak má robiť dopravnú obslužnosť, tak si na seba nezarobí. Rokujeme so starostami, oslovujeme kraj a snažíme sa vytvoriť nejaký finančný model, ktorý by umožnil železnicu ďalej prevádzkovať,“ skonštatoval Bílek.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze sa nenašli

Pre súčasného prevádzkovateľa je železnička stratová, výhodnejšie je objednávať verejnú dopravu autobusmi, ktoré aj tak jazdia po ceste, paralelnej s traťou.

Župa dostala ponuku od rezortu dopravy na nájom alebo odkúpenie trate. „Nájom alebo odkúpenie predmetnej trate, ako aj jej zabezpečenie prevádzkovania železničnou osobnou dopravou nie je v možnostiach Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ konštatuje hovorkyňa Vlasta Henčelová. Ako pripomenula, ani prípadné zrušenie trate neovplyvní základnú dopravnú obslužnosť , pretože práve tu je súbeh železničnej a autobusovej dopravy a dostatočný počet existujúcich autobusových spojení.

Električka bude iba ako atrakciu pre turistov

Zachovať prepravu po jednokoľajovej úzkorozchodnej trati sa rozhodli miestne samosprávy, tie vyčlenia financie na náklady. Obec Trenčianska Teplá a mesto Trenčianske Teplice plánujú vytvoriť neziskovú organizáciu, ktorá by prevádzkovala železničku spolu so spoločnosťou z Čierneho Balogu. „Požiadali sme o prevod majetku železničky za symbolickú sumu, prebehli rokovania na ministerstve dopravy a Železničnej spoločnosti a čakáme len na podpis,“ konštatuje primátor Teplíc Štefan Škultéty.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho slová potvrdzuje aj Bílek. „Sľúbili sme obciam, že ak sa stanú majiteľmi, tak sa pokúsime udržať železničku pri živote.“ Ako však upozorňuje, nebude to už v doterajšom režime. „Tú dopravu, ktorá teraz funguje, nie sme schopní zabezpečiť, lebo nám štát ani samosprávny kraj nie sú schopní vykryť prevádzkovú stratu. Bez dotácie sa nedá elektrický vlak každodenne prevádzkovať, pretože cestovné je regulované a nepokryje náklady,“ konštatuje Bílek.

Cez zimu bude jazdiť raz týždenne

Železnička tak bude po 10. decembri jazdiť už raz za týždeň. Pôjde len o udržiavacie kondičné jazdy, aby zachovali trať a nezačali ju rozkrádať. Iný režim sľubuje združenie cez leto, kedy by mala premávať častejšie. „Radi by sme organizovali historické jazdy pre kúpeľných hostí, aby električka slúžila cestovnému ruchu,“ doplnil Bílek.

SkryťVypnúť reklamu

Ani historickými jazdami a predajom suvenírov si na seba nedokáže elektrický vláčik zarobiť a podľa odhadov združenia bude strata ročne približne desaťtisíc eur. O tú sa majú postarať obe miestne samosprávy, pričom každá prispeje polovicu. Schváliť zámer i dotáciu musia ešte poslanci.

Nové využitie dostane podľa Škultétyho aj samotný areál železničnej stanice. Ten poskytuje priestor na rôzne podnikateľské aktivity, ako napríklad múzeum električky, kaviareň, predajňu suvenírov.

Medzimestská električka začala premávať v roku 1909. Napriek tomu, že ju pred jedenástimi rokmi zrekonštruovali za 660-tisíc eur, v posledných rokoch je hrozilo viackrát úplné zrušenie. Vyťaženosť klesala, prevádzkovateľ postupne obmedzoval počty spojov, ľudia stále viac využívali na prepravu autobusy alebo vlastné autá. Aj kúpele začali od vlakov v Trenčianskej Teplej prevážať klientov taxíkmi priamo k liečebným domom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 869
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 677
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 460
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 581
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 657
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 306
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 575
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu