TRENČÍN. Areál mestského hospodárstva na Soblahovskej ulici, vydražil jediný záujemca za 620-tisíc eur. Mesto ho ponúkalo v elektronickej aukcii. Dražba trvala dva dni, 15. a 16. novembra. Mesto za predpokladanú cenu 420-tisíc eur ponúkalo areál mestského hospodárstva.
Okrem administratívnej budovy s rozlohou 1500 metrov štvorcových mohol kupujúci získať ešte niekoľko garáží, skleníky dielne a drobné stavby, výmenníkovú stanicu, kotolňu, budovu bývalej nocľahárne, pozemky, garáže. Jediný záujemca zvýšil v priebehu dražby sumu navrhovanú mestom ešte o dvestotisíc. Predaj nehnuteľností museli ešte odobriť poslanci. Tí ho však na odporučenie mesta na zastupiteľstvo 24. novembra neschválili. Suma sa vedeniu mesta nepozdávala, bola nízka.
Podľa podmienok môže mesto kedykoľvek súťaž zrušiť
„V marci by bolo 620-tisíc pre nás veľa, ale teraz je mesto na tom lepšie a nie sme v takej kritickej situácii, môžeme prehodnotiť podmienky, za akých budeme súťažiť,“ povedal poslancom primátor Trenčína Richard Rybníček.Dodal, že pre zdedené dlhy je mesto nútené predávať majetok, ale nie za každú cenu. „Sadneme si s poslancami a zmeníme podmienky,“ dodal.
Ide už o ďalšiu dražbu, ktorá prebehla podľa poslancami a pracovníkmi úradu stanovených podmienok, no vydražený majetok kupujúci nezískal. Podobne dopadla aj prvá dražba mestských bytov. Prvú súťaž mesto zrušilo, pretože ceny boli nízke, viacerí dražitelia ponúkli len nízke ceny, Tento postup sa nepozdáva niektorým poslancom.
Profesionálne to nebolo
„Prekáža mi, že sme vyhlásili súťaž regulárne, niekto sa prihlásil, splnil podmienky, vydražil a vzápätí ju zrušíme, lebo, podľa nás, je tá cena nízka a mesto očakávalo vyšší príjem,“ hovorí Milan Kováčik (Smer-SD). Ako doplnil, profesionálne nebolo ani to, že cenu, za ktorú mesto chcelo predávať, nestanovili na základe odborného posudku znalca. „Vyhlásite súťaž, zrušíte, vyhlásite, zrušíte, nastavte podmienky hneď, toto nie je dobré,“ skonštatoval Vladimír Gavenda (Smer-SD.
Primátor vidí riešenie v analýze všetkých predajov za tento rok, ich vyhodnotení a zmene podmienok súťaží. „Všetky podmienky stanovila komisia, ktorú tvoria aj poslanci a aj zamestnanci úradu, je to o tom, ako podmienky zmeníme,“ povedal.
Člen komisie Ján Kanaba (Smer-SD) vysvetľoval, že záujemcovia stanovili tak nízke ceny, až ich to až zarazilo. „To sme nepredpokladali. My sme nastavili podmienky seriózne, kto dá viac, tak kúpi ale niektorí chceli kúpiť za vyhlasovaciu cenu,“ vrátil sa v prvej dražbe bytov. Tú už kritizoval občiansky aktivista Norbert Brázda.
Bez znaleckého posudku to nejde
Podľa neho je problém v prístupe a spôsobe akým sa v Trenčíne realizuje obstarávanie a obchodné súťaže. „Prvým krokom by mala byť analýza prebytočného majetku. V prípade areálu MHSL je otázka, či je pre mesto výhodné, aby sa ho zbavilo. Keď je majetok skutočne prebytočný, musí nasledovať vypracovanie znaleckého posudku. Bez toho nie je možné určiť, či je výnos z predaja mestského majetku adekvátny, alebo ide o predaj hlboko pod cenu. Je neprijateľné, aby cenu svojvoľne určoval nejaký úradník len tak od oka. Z takto zistenej ceny by sa malo vychádzať v obchodnej súťaži. Ak by tieto kroky vedenie mesta realizovalo v snahe maximalizovať výnos z predaja majetku, neboli by sme svedkami absurdností ako v tej poslednej e-aukcii, keď jediný účastník len tak prihodí dvestotisíc eur. aj keď vôbec nemusel. Priebeh tej aukcie, ale aj viacerých predchádzajúcich je dostatočnou ilustráciou, že tu čosi nefunguje,“ skonštatoval.