TRENČÍN. V prvých mesiacoch roka hrozilo mestu zavedenie ozdravného režimu a nútenej správy pre dlhy. Ako skonštatoval primátor mesta Richard Rybníček, od začiatku roka znížili dlh celkovo o sedem miliónov eur.
„V súčasnosti nemáme takmer žiadne faktúry po lehote splatnosti a nútenú správu sme zažehnali, čo znamená, že sme nemuseli napríklad zavrieť športovú halu, zimný štadión, či kultúrne strediská,“ uviedol s tým, že sa to podarilo šetrením, prísnou finančnou disciplínou, splácaním existujúcich záväzkov a dohodami s veriteľmi, s ktorými mesto uzavrelo viac ako 24 dohôd o splácaní dlhu.
Pre nehospodárne nakladanie s majetkom podalo mesto dva podnety na neznámeho páchateľa. Polícia na popud Krajskej prokuratúry začala trestné stíhanie vo veci trestných činov podvodu a zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Mesto však ešte nie je z najhoršieho vonku
Naďalej evidujú výpadok v kapitálových príjmoch vo výške 5,6 milióna eur. Na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu potrebuje mesto predávať majetok. „Chcem dosiahnuť, aby sme neboli závislí na predaji majetku, ale robíme všetko preto, aby sme mesto ozdravili,“ dodal primátor.
Hlavná kontrolórka Libuša Zigová, v správe o výsledkoch kontroly, ktorú predložila vo štvrtok poslancom na zasadnutí mestského zastupiteľstva odporučila mestu, aby pri hospodárení s verejnými finančnými prostriedkami vychádzalo z reálnych potrieb, zameralo sa na minimalizáciu výdavkov rozpočtu, verejné finančné prostriedky používalo len na krytie nevyhnutných potrieb pre zabezpečenie fungovania v samospráve.
Ako doplnil hovorca mesta Richard Nemec, rozpočet mesta na rok 2012 momentálne posudzujú poslanci, na rokovanie mestského zastupiteľstva sa dostane v polovici decembra.