Pre zlý stav hrozilo, že hygienici zatvoria v novomestskej nemocnici kuchyňu a výdajňu jedál a pacienti ostanú bez stravy. Dlhoročný problém už vyriešili, pomohli im aj európske peniaze.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Novomestskej nemocnici hrozilo, že bude musieť zatvoriť kuchyňu i jedáleň. Situácia bola kritická pred rokom a Regionálny úrad verejného zdravotníctva pre zlý stav nemocnicu aj pokutoval. Nemocnici sa podarilo získať peniaze z eurofondov a okrem rekonštrukcie kuchyne a jedálne, rozširujú podkrovie, kde pribudnú ďalšie izby a lôžka. Zakúpili aj nové prístroje.
Podľa riaditeľa Miroslava Šorfa získať prostriedky nebolo jednoduché. „Projekt sme podávali trikrát, dva razy sme zostali tesne pred bránami a až na tretíkrát sa nám to podarilo,“ hovorí Šorf. Nemocnica sa na financovaní projektu podieľala piatimi percentami, z eurofondov dostala 3,8 milióna eur.
Pribudnú lôžka
Rekonštrukcia sa týka lôžkovej časti spolu s ambulantnou. Jej cieľom je prestavať ju na modernú bezbariérovú budova s úplným komfortom pre pacienta. Nemocnica plánuje aj ďalšie presuny niektorých ambulancií z polikliniky i v rámci nemocnice.
„Rekonštrukciou podkrovných priestorov vznikne pätnásť nových izieb interného oddelenia pre dvadsaťpäť pacientov. Nové priestory prepojíme s bývalým lôžkovým oddelením a celkovo bude mať interné tridsaťtri postelí,“ dopĺňa ho námestník pre hospodárskotechnický úsek Miloš Machara. Stavebné práce v podkroví sú v polovici, podľa projektu ich musia stihnúť do dvoch rokov od podpísania zmluvy. Do ich ukončenia tak ostáva ešte rok. Kuchyňa a jedáleň sú ale hotové už dnes a čakajú na kolaudáciu.
Počas odstávky kuchyne nemocnici pomohlo mesto, aby mali kde stravu pre personál a pacientov pripravovať. „Prenajali sme im kuchyňu v bývalej základnej škole, ktorú sme nevyužívali,“ povedal primátor mesta Jozef Trstenský. Ako dodal, mesto nemocnici pomohlo aj kúpou ich pozemkov. „Nemocnica sa snažila získať peniaze na spolufinancovanie projektu rekonštrukcie a predávala pozemky, tie mesto kúpilo za dvestotisíc eur. Sú dobre situované a s ich využitím v budúcnosti nebude problém,“ skonštatoval Trstenský.
Nakúpili najmä diagnostickú techniku
Okrem stavebných a technických prác prostriedky z eurofondov využila nemocnica aj na nákup zdravotníckej techniky, najmä prístroje na včasnú diagnostiku.
„Sú to stroje, ktoré zachytávajú kardiovaskulárne a nádorové ochorenia, ultrasonografické zariadenia na vyšetrenieho horného i dolného zažívacie traktu, endoskopické zariadenia na odstraňovanie nádorov, ako aj digitálny röntgen, ktorý je jediným špičkovým zariadením v Trenčianskom kraji. Do vybavenia pribudli aj rôzna monitorovacia technika, EKG a defibrilátory. Na techniku išlo 1,6 milióna eur,“ dodal Šorf.
Nemocnica s poliklinikou Nové Mesto nad Váhom vznikla pred štyridsiatimi rokmi, v roku 2003 sa transformovala na neziskovú organizáciou. Jej existencia bola nedávno ohrozená, keď poisťovne odmietli preplácať výkony niektorým nemocniciam, medzi nimi aj novomestskej.
Nemocnicu bránili aj občania petíciou, podpísalo ju cez dvadsaťtisíc ľudí. Nemocnica potom zmenila svoje odborné zameranie zo všeobecnej nemocnice na špecializovanú.
V súčasnosti je jediným lôžkovým zariadením v okrese, so špecializáciou na vnútorné lekárstvo. Poskytuje ambulantnú zdravotnú starostlivosť a ústavnú zdravotnú starostlivosť vrátane záchrannej zdravotnej služby a sociálnych služieb.
Lôžkové oddelenie zdravotníckeho zariadenia pozostáva z interného a doliečovacieho oddelenia a z jednotky intenzívnej starostlivosti pri internom oddelení.