DEŽERICE. Skládku prevádzkovala obec spoločne so súkromnou spoločnosťou Enzo-VeronikaVes. Tá je v súčasnosti v konkurze. Podľa starostu obce Ladislava Chudobu spoločnosť mala odvádzať peniaze na špeciálny rezervný fond. Ten mal slúžiť na rekultiváciou a uzatvorenie skládky.
„Prevádzkovateľ skládky ale namiesto toho, aby ho tvoril, ho vykradol,“ hovorí starosta. Výšku prostriedkov do fondu určuje množstvo prevádzkovateľom uloženého odpadu a podľa prepočtov obce tam malo byť 1,8 až dva milióny eur. „Nie je tam ani cent,“ konštatuje Chudoba.
Skládku museli vlani zatvoriť, ako jednu zo štyroch skládok v kraji, pre naplnenie jej kapacity. Obec žiadala od spoločnosti Enzo-VeronikaVes peniaze, súd vydal platobný rozkaz, peniaze vymáhal aj exekútor. Podľa starostu sa majiteľ firmy Marian Mach vyhol exekúcii a vytvoril novú spoločnosť Tedos. „S novým názvom znovu tvorila dlh pre obec a od začiatku konkurzu, keď boli práce zastavené, to je 240-tisíc eur. Pre obec so šesťsto obyvateľmi je to obrovská suma a táto sekera bola vytvorená za jeden a pol roka.“
Rekultiváciu by mala zaplatiť obec
Tým, že sa zadĺžená spoločnosť Enzo-Veronika-Ves dostala do konkurzu, o skládku sa, podľa zákona, v takomto prípade musí postarať obec. Tá však na takúto veľkú investíciu nemá, predstavuje to pre ňu desať ročných rozpočtov.
Prevádzkovateľ skládky a predseda predstavenstva firmy v úpadku Marián Mach však celú situáciu vidí inak. Podľa neho je to práve obec, ktorá sa snaží spoločnosť EnzoVeronika-Ves spoločne so správkyňou konkurznej podstaty pripraviť o majetok.
„Firma sa dostala do konkurzu za veľmi zaujímavých okolností a toto celé je to jeden scenár. Obec si vymyslela novú spoločnosť a správca konkurznej podstaty jej prenajal celý majetok,“ hovorí.
Tvrdí, že táto situácia sa vlečie už niekoľko rokov a situáciu sa stále snaží riešiť. „Našli sme finančnú skupinu, ktorá bola ochotná zaplatiť pohľadávky veriteľov, správca konkurzu odmietol dať súhlas, a tak finančníci odmietli dať do toho peniaze. Nepochodili sme ani s firmou, ktorá mala záujem skládku rekultivovať. Nový kupujúci dokonca pristúpil k tomu záväzku, ale máme zákaz vstupu na skládku. Strážna služba nám tam zabránila,“ skonštatoval Mach.
V prípade došlo minulý týždeň k výmene správkyne konkurznej podstaty a prípad prevezme Slovenská konsolidačná banka. Zhodli sa na tom na schôdzi veriteľov.
Skládka ostala bez úprav a ohrozuje okolie
Skládka je už od vlaňajška uzatvorená, ale nie zakonzervovaná. Starosta upozorňuje, že odpady sú tam voľne položené, hrozí ekologická katastrofa. Sú tam sudy s nebezpečným odpadom, kyseliny, lúhy. Tie, ako tvrdí, by mali byť na skládke najviac rok, niektoré sú tam ale aj šesť.
„Sklady sú plné vysoko nebezpečného odpadu, ak dôjde k porušeniu nádrží, môže ohroziť vody, ktoré sú pod skládkou, je to časovaná bomba,“ dodal.