TRENČIANSKE TEPLICE. Kúpele tento rok zaznamenali pokles klientov približne v rozpätí medzi dvadsať a dvadsaťštyri percentami. Situáciu môže zhoršiť aj zmena v liečebnej starostlivosti a nová kategorizácia. Ministerstvo zdravotníctva plánuje totiž presunúť niektoré indikácie z kategórie A do kategórie B, teda pacientom s chorobami pohybového a látkovej výmeny, ako aj cukrovkárom už nebudú poisťovne hradiť celý kúpeľný pobyt. Budú sa musieť finančne podieľať na ubytovaní a strave, môže ísť aj o desiatky až stovky eur.
„Už teraz výpadok nie je malý. Ak bude pokles návrhovej činnosti pokračovať aj v ďalších rokoch a nepodarí sa pritiahnuť novú zahraničnú klientelu, dôjde k prepúšťaniu,“ hovorí riaditeľka kúpeľov Trenčianske Teplice Andrea Puskailer.
Zatiaľ sa im časť výpadku darí, podľa jej slov nahrádzať samoplatcami a aj novými zahraničnými klientmi. Tí prichádzajú najmä z východu, z Ruska. Nielen v Tepliciach, ale aj v ostatných slovenských kúpeľoch začínajú dopĺňať doteraz stabilných klientov z Nemecka. „Musíme sa stále viac etablovať na nemeckom trhu, ale obávame sa že tie dvere nebudú otvorené tak ako doteraz. Ruská klientela je však prístupná a snažíme sa ich získať na Slovensko,“ hovorí riaditeľka.
Trenčianskym Tepliciam i ostatným slovenským kúpeľom rastie konkurencia aj v blízkosti hraníc. Poľsko v poslednom období otvorilo viaceré kúpele. „Ponúkajú lacnejšie pobyty a keď prehodnocuje zahraničný klient, do ktorej krajiny pôjde, pozerá často aj na cenu,“ vysvetľuje Puskailer.
Slovenské kúpele však zápasia o klientov aj rozširovaním svojej ponuky. Stierajú sa rozdiely medzi indikáciami a pribúda kúpeľov, kde liečia široké spektrum diagnóz. Zjednodušene sa dá povedať, že všade liečia všetko. Pripúšťa to aj riaditeľka trenčianskoteplických kúpeľov. „Zdravotná liečebná časť sa rozptýlila aj do iných kúpeľov a dochádza k rozširovaniu indikačných liečebných návrhov aj do iných kúpeľov,“ dodala Puskailer.
Podľa výsledkov, ktoré zverejnila agentúra SITA, Kúpele Trenčianske Teplice, a.s. dosiahli v minulom roku zisk 154,7 tisíc eur. Rok predtým pritom hospodárili so ziskom 199,2 tisíc eur. Na výsledky mala vplyv aj hospodárska kríza i zníženie lôžkovej kapacity z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie kúpeľov. Spoločnosť v uplynulom roku evidovala výkony za 9,735 miliónov eur a náklady vo výške 9,581 miliónov eur. Kúpele pritom vlani odliečili 14 127 pacientov, čo predstavuje medziročný pokles o 2 178.