TRENČÍN. Nie je nič horšie, ako mať nepríjemného suseda, s ktorým sa nedá na ničom dohodnúť. Zákon pritom na problematiku susedských vzťahov pamätá a zhrnul ju do jedného paragrafu v Občianskom zákonníku.
Nesmiete ohrozovať a obťažovať
Podľa zákona, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Nik teda nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok, ani ho obťažovať nadmerným hlukom, prachom, zápachom, vibráciami a podobne.
Hádam každý sa už stretol so situáciou, keď susedia obťažovali iných tým, že pálili suché lístie, neudržiavali v dobrom stave svoju kanalizáciu alebo si príliš nahlas púšťali hudbu. Za obťažovanie hlukom sa však považuje napríklad aj to, ak susedov syn chodí do hudobnej školy a doma trénuje napríklad hru na trúbke či bicích. Na súdoch skončili aj prípady príliš hlučného šijacieho stroja, prevísajúce konáre stromov do vedľajšej záhrady či k susedom zalietavajúce roje včiel.
„Práve susedské spory ohľadom nadmerného hluku, prašnosti, prenikania zápachu z chovaných zvierat, ale aj spory, ako je podmývanie múrov nehnuteľností, končia na súdoch najčastejšie,“ hovorí advokát Dávid Štefanka. Ako dodáva, súdna cesta je najzdĺhavejšia, ale často najviac odstraší neporiadneho suseda.
Najprv polícia
Skôr ako podáte žalobu na súde, máte však aj iné možnosti. Môžete sa napríklad sťažovať na polícii. Prípady, ktoré musí polícia denne riešiť, sú rôzne. Niekedy ide o priestupky proti verejnému poriadku či občianskemu spolunažívaniu, inokedy sú to priestupky proti majetku.
Podľa trenčianskej policajnej hovorkyne Eleny Antalovej, ľudia najčastejšie žiadajú políciu o pomoc pri nezhodách v rodinách, kde dochádza k hádkam a často aj k fyzickému násiliu zo strany jedného z manželov a pri výtržnostiach na ulici, spravidla keď sa vracajú mladí ľudia z nočných barov pod vplyvom alkoholu. Vtedy dochádza k rôznym verbálnym a následne fyzickým útokom. „Po oznámení prípadu polícia na mieste zabráni fyzickému napadnutiu osôb. Ak páchatelia na výzvy príslušníkov nezareagujú, predvedú ich na políciu a riešia v blokovom konaní,“ uviedla Antalová.
Ak napríklad niekto poruší nočný pokoj, dopúšťa sa priestupku proti verejnému poriadku. Za takýto priestupok možno uložiť podľa zákona o priestupkoch pokutu do výšky 33 eur. Na polícii môžete oznámiť akékoľvek protiprávne konanie, ak však podáte falošné oznámenie, môžete dostať pokutu 165 eur.