TRENČIANSKE TEPLICE. Počas svojej existencie zažila útulňa vojnu i požiar. Napriek dôchodkovému veku je stále vo výbornej kondícii.
Tradičný cieľ milovníkov turistiky prevzal štafetu po pôvodnej chate v prírodnej rezervácii Žihľavník. Základný stavebný kameň položili členovia SKI Klubu Trenčianske Teplice na čele s mecenášom Jurajom Pappom. Slávnostné otvorenie s vysviackou usporiadali 28. októbra 1936. S patričnou dávkou historickej symboliky. Okrem pamiatky na Deň vzniku samostatného Československa totiž chata získala do vienka aj prívlastok Štúrova.
Z úcty k telu a lásky k prírode
Prvými chatármi boli Karol Ondrejička a Július Ježo. Cez druhú svetovú vojnu objekt využívali nemeckí vojaci. Okrem novej triangulačnej veže však po sebe zanechali len obvodové múry a strechu. Podľa archívnych záznamov zabezpečilo nevyhnutnú rekonštrukciu kvarteto turistických nadšencov - Karol Pikna, Emil Košecký, Gažo Kubran a tesár Riečický. Postupnou výmenou plechovej strešnej krytiny, podlahovín, vnútorných obkladov, či okeníc dostala chata dnešnú podobu. Čiernou škvrnou v jej životopise je požiar na Silvestra 1981. Našťastie, vďaka pohotovej reakcii návštevníkov došlo len k poškodeniu komínového obloženia.
Turistika bez hraníc
Chata Baske leží v katastrálnom území obce Slatinka nad Bebravou. Priľahlé pasienky známe ako Veterné hole pritom spájajú turistické chodníky z Omšenia, Dolnej Poruby a Čiernej Lehoty. Vlastníkom je Klub slovenských turistov v Trenčianskych Tepliciach. Ako doplnil predseda klubu Zdenko Man, najvážnejším nedostatkom nehnuteľnosti zostáva voda. Hoci niektorí nadšenci v minulosti začali s kopaním studne, krasová krajina neodkryla prameň ani v pätnásťmetrovej hĺbke. Okrem vody chate chýba aj elektrifikácia. Svetlo nahrádzajú petrolejové lampy. Ostatné musí zvládnuť benzínový elektrický agregát.
Prevádzka dvojpodlažného zrubu je sezónna, samoobslužná, vyžaduje prítomnosť chatára. Ročne prichýli približne štyridsať akcií. „K najnavštevovanejším podujatiam dlhodobo patrí zimný zraz turistov a letný projekt Chlapi deťom, ktorého zmysel je v zbližovaní najmladšej generácie s okolitou prírodou. Rekordnú účasť 1700 ľudí sme zaznamenali v máji 2009 na stretnutí čitateľov časopisu Krásy Slovenska,“ zhodnotil Man.