Detské domovy spadajú od júla pod Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. To chce intenzívnejšie podporovať terénnu sociálnu prácu v pôvodných rodinách detí a do jedného domova umiestniť najviac desať detí.
TRENČÍN. V detských domovoch v trenčianskom kraji sa už niekoľko mesiacov hovorí o ich rušení či zlučovaní. Riaditelia domovov sa bránia, s odchodom detí z terajších miest nesúhlasia ani samosprávy. V Novom Meste nad Váhom pre zachovanie domova v súčasných priestoroch, kde žije dvadsať detí, zorganizovali petíciu, pod ktorú sa podpísalo takmer štyritisíc ľudí. „Tu sú doma, majú tu vytvorené väzby, chodia sem do škôl,“ hovorí Viera Vienerová z petičného výboru.
Novomestský detský domov mali podľa pôvodných plánov zlúčiť s domovom v Myjave. Tam žije podľa hovorcu mesta Mareka Hrina asi tridsať detí. To, že by sa museli sťahovať je podľa neho neekonomické a hlavne neetické. „Detský domov je tu dlhé desaťročia, deti sú na toto prostredie zvyknuté,“ hovorí Hrin.
Kde by mali deti po novom žiť, nie je jasné. Novomešťania si myslia, že deti poputujú do Myjavy, v Myjave sú presvedčení, že sťahovať sa budú ich deti. Samotní riaditelia detských domovov situáciu komentovať nechceli, na vyjadrenie potrebujú súhlas Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Najlepšie bude, keď si vyžiadate stanovisko hovorkyne ústredia,“ povedala riaditeľka domova v Novom Meste Patrícia Maráková.
Zlučovať chcú iba vedenie domovov
Podľa hovorkyne Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Andrei Hajdúchovej detské domovy rušiť nebudú, zámerom ústredia je zlúčiť len manažment zariadení. „Trenčiansky kraj je špecifický tým, že je tu niekoľko detských domovov s nízkou kapacitou blízko seba. Cieľom je zlúčiť ich riadenie v snahe ušetriť náklady na administratívne činnosti,“ vysvetlila Hajdúchová. Cieľom ústredia je, aby deti mohli vyrastať v pôvodnej rodine. „Snažíme sa intenzívnejšie podporovať terénnu sociálnu prácu v pôvodných rodinách detí. Ak nemôžu vyrastať so svojimi príbuznými, chceme ich čo najskôr umiestniť do náhradnej rodiny. Pobyt v detskom domove či v profesionálnej rodine je posledná možnosť a malo by ísť iba o dočasné umiestnenie,“ vysvetľuje Hajdúchová.
Rodinné prostredie
Ak dieťa musí stráviť istý čas v detskom domove, snažia sa podľa hovorkyne dosiahnuť, aby toto prostredie čo najviac pripomínalo rodinné prostredie. „Preto presúvame deti do profirodin a do samostatných malých skupín v rodinných domoch. Výsledkom by malo byť to, že pod jednou strechou detského domova nebude viac ako desať detí,“ dodala Hajdúchová.