NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Výhodou prvej haly na skateboardovanie na Slovensku je jej celoročná prevádzka. Počas celého týždňa môžu skatepark pod strechou využívať skateboardisti, ale aj kolobežkári či jazdci na špeciálne upravených bicykloch a in-line korčuliari, v pracovných dňoch od 15. do 20. h a cez víkend od 14. do 21. h. Osem drevených prekážok je na ploche vyše sedemsto metrov štvorcových.
Dianie v hale i v jej okolí monitoruje niekoľko kamier mestskej polície. Tie by mali obmedziť vandalizmus, ktorý spôsobil zrušenie skateparku pred športovou halou v roku 2009. Nové športovisko sa nachádza na Banskej ulici, mimo obytnej zóny, čím mesto zamedzilo konfliktu s obyvateľmi sídliska. Tí sa v minulosti sťažovali na hlučnosť skaterov.
Halu dostali do prenájmu
Rekonštrukciu haly financovalo mesto, stála cez šesťdesiattisíc eur, z čoho tretinu stáli nové prekážky. V priestoroch vybudovali sociálne zariadenia s teplou vodou, kanalizáciu, šatne, umelé osvetlenie, nové podlahy, opravili strechu. Prevádzkové náklady, elektrinu a vodu už bude musieť zaplatiť Občianske združenie Street Team, ktoré halu dostalo do prenájmu. „Situáciu sme sa rozhodli riešiť vyberaním vstupného, jednodňového, dá sa zakúpiť i permanentka. Z týchto zdrojov by sme chceli financovať náklady, prípadné ďalšie rekonštrukcie,“ informoval šéf združenia Marián Lapšanský. Už počas tejto zimy plánujú v skateparku organizovať aj súťaže s celoslovenskou účasťou.
Do dvanásť rokov iba v sprievode rodičov
Park môžu navštevovať všetci, mládež do dvanásť rokov však musí prísť v sprievode rodičov, povinná je prilba, prevádzkovatelia ale odporúčajú dať si aj chrániče lakťov a kolien. „Od začiatku máme plno, už v prvý deň vyskúšalo nové prekážky sto skaterov. Každý deň ich máme minimálne štyridsať,“ pokračoval Lapšanský. Pochválil skvelý povrch i kvalitu nových prekážok. Nechýba medzi nimi povestná U-rampa, otáčací rádius, funbox, pyramída, či minirampa.
Hitom v skateparku sú kolobežky
Skatepark už od jeho otvorenia ovládli najmä stredoškoláci a starší žiaci zo základných škôl. Osemdesiat percent jazdcov tvoria kolobežkári. Zvyšok sú klasickí skateri a bikeri na menších bicykloch bez bŕzd.
Úrazy sa im zatiaľ vyhýbajú. Medzi najčastejšie v tomto športe patria rozbité hlavy, natiahnuté svaly i zlomeniny končatín. „Jazdím po prestávke už štyri mesiace. Kedysi som chodil k športovej hale. Tu je to omnoho lepšie,“ pochvaľoval skater Matúš Farkaš (13). Medzi najťažšie prekážky zaradil funbox i otáčanie sa na rádiuse.