TRENČÍN. Keď emigrantovi Ivanovi Englerovi na jeho prednáške v rodnom Trenčíne darovala jedna pani starú fotografiu, zrodila sa v jeho mysli idea o pamätnej tabuli. Na starom obrázku bola Hviezdoslavova ulica s úhľadnými domami. V jednom z nich sa narodil. Svojmu synovi Andrejovi však mohol ukázať už len túto fotografiu.
Staré domy nahradil novodobý komplex, v ktorom dnes sídli obvodný úrad. Na jeho múre visí od 28. októbra bronzová pamätná tabuľa s vyobrazením starých domov a podobizňou rakúsko-slovenského lekára. Ako povedal, uznania sa obyčajne udeľujú po smrti, toto je však jedna z výnimiek. Rád by ňou upozornil na Trenčanov, ktorí sa vo svete presadili a podporil trenčiansku tradíciu a spolupatričnosť.
„Na Hviezdoslavovej ulici číslo 5 stál dom Mikuláša a Anny Kontšekovej, rodenej Švehlovej, mojich starých rodičov. Vlastnili vyhľadávaný obchod so zmiešaným tovarom, akýsi dnešný supermarket, ale s osobnou priateľskou komunikáciou so zákazníkmi. Tu stál tiež dom mojich krstných rodičov, Ladislava a Anny Kontšekovej rodenej Mixákovej s obľúbenou vinárňou a jedálňou. V oboch rodinných podnikoch som veľmi rád pomáhal,“ zaspomínal si lekár.
Ivan Engler sa narodil 13. júna 1931 Anne Englerovej v dome s číslom 5. „Bola to osvietená pôvabná Trenčianka, ktorej vďačím za materinskú lásku, cieľavedomú výchovu, za cudzie reči, zmysel pre národnú kultúru a tradíciu. Bez týchto základov by mi bolo žiť a tvoriť veľmi ťažko.“
Ako chirurg a vedec pracoval Ivan Engler na Slovensku aj v zahraničí. Bol vedúcim chirurgom v poľnej nemocnici OSN na Cypre. Zo Slovenska emigroval v roku 1965. V súčasnosti pôsobí v Salzburgu. Publikoval množstvo odborných prác a spolupracoval na viacerých medzinárodných projektoch a výskumoch.
Je autorom terapie ionizovaným kyslíkom, ktorá pomáha napríklad proti depresii, pri chronických chorobách i rakovine. Na Slovensku mu doteraz vyšlo šesť kníh. Písanie, ako hovorí, mu pomáhalo prekonať stres z emigrácie.