Pri príležitosti 110. výročia narodenia maliara Imra Weinera Kráľa pripravila Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne výber z jeho maliarskej tvorby z rokov 1922 – 1975.
TRENČÍN. Výstava Imra Weinera Kráľa, ktorá má názov Medzi snom a skutočnosťou, predstavuje diela zo súkromných zbierok aj slovenských galérií.
Ako povedala kurátorka výstavy Dagmar Srnenská, príprava výstavy jej trvala viac ako rok. „Sústredila som sa predovšetkým na diela so súkromného majetku, aby ľudia spoznali práce, ktoré nikto nikdy nevidel. Ide o unikátnu výstavu, zo 111 diel patrí až 76 súkromným majiteľom. Ostatné sú z galérií a neprinášajú pre diváka také veľké prekvapenie,“ prezradila kurátorka.
Súkromní majitelia a zberatelia podľa nej požičali diela na výstavu s radosťou a sú pyšní, že môžu byť súčasťou takejto kolekcie.
Neobyčajný maliar a filozof
Náročná bola aj samotná inštalácia diel, ako povedala Srnenská, chcela predstaviť vývin maliarovej tvorby od dvadsiatych po sedemdesiate roky.
„Zároveň som sa snažila ustrážiť maliarsky rukopis, aby spolu sedel a motívy, aby spolu ladili a neboli vo veľkom kontraste, pretože dielo Weinera Kráľa sa v každom desaťročí menilo,“ hovorí Srnenská.
Imro Weiner Kráľ bol podľa kurátorky neobyčajný maliar a filozof, ktorý vo svojej umeleckej tvorbe dokázal experimentovať so všetkými smermi a nebál sa ísť s kožou na trh.
Imro Weiner Kráľ bol maliarom, kresliarom, grafikom, ilustrátorom a komentátorom kultúrneho, výtvarného a politického života. Vo svojej výtvarnej tvorbe rád vyjadroval vzťah medzi reálnom a ireálnom, zobrazoval príbehy odzrkadľujúce minulosť a súčasnosť, spojenia lásky a rozchodu.
„Jeho diela v tom čase zakazovali. Bol unikátnou postavou aj vďaka jeho dialógom medzi našou a inou krajinou, teda medzi Slovenskom a Francúzskom,“ myslí si kurátorka. Aj to bol dôvod, prečo bol dlho zakazovaný. „Dialóg s Európou možný nebol, on ho však napriek tomu viedol.“
Snívanie s umelcom
Na vernisáž výstavy do Galérie M. A. Bazovského prišla aj umelcova dcéra Elise Champon. „Som rada, že tak, ako môj otec sníval medzi snom a realitou, budete aj vy snívať s jeho obrazmi,“ povedala. Výstava potrvá do 4. decembra.
Imro Weiner Kráľ sa narodil 26. októbra 1901 v Považskej Bystrici. V rokoch 1919 – 1922 študoval v Prahe na Českom vysokom učení technickom architektúru a súbežne na Umelecko-priemyselnej škole maliarstvo. O rok neskôr začal študovať na Akadémii výtvarných umení u Rudolfa Döringa a Ludwiga Heupela-Siegena v Düsseldorfe a na Akadémii výtv. umení v Berlíne. Rozhodujúce bolo štúdium na École des Beaux-Arts u Cormona a na Akadémii Colarossi v ateliéri maľby a kresby v Paríži. Mal zásluhu na prehlbovaní stykov s francúzskymi surrealistami. V roku 1950 po vypovedaní francúzskych diplomatov z Československa ho vyhostili z Francúzska. Zomrel 11.augusta 1978 v Bratislave.