TRENČÍN. V júni prepustili z trenčianskej mestskej polície štyroch policajtov. Išlo o dlhoročných pracovníkov, ktorí odrobili od sedem do pätnásť rokov. Po prepustení poukazovali, že k ich práci nemalo vedenie polície doteraz vážne pripomienky a v hodnotení pracovnej aktivity bývali približne v strede tabuľky.
Tvrdia, že v trenčianskej mestskej polícii vládne rodinkárstvo a diskriminácia a náčelník Stanislav Bero, ktorý sám prišiel na mestskú políciu z vojenskej polície, obsadzuje miesta na mestskej polícii výsluhovými dôchodcami z armády a vojska. Dostávajú vraj najmä kancelárske pozície, pri ktorých nemusia chodiť do terénu.
Ako upozornili, prepúšťaním chcelo mesto ušetriť, ale policajtom dalo šesť odstupných platov a naviac v čase, keď už bolo zrejmé, že prepúšťanie zasiahne aj mestskú políciu, zmenilo mesto ôsmim príslušníkom zmluvy z doby určitej na dobu neurčitú. „Tých mohli prepustiť bez odstupného,“ hovorí jeden z prepustených.
O tom, kto musí odísť rozhodoval náčelník Stanislav Bero. Hoci ich počet neurčil žiadny audit, vybral štyroch. Ako povedal hovorca mesta Richard Nemec prepúšťanie bolo v plnej kompetencii náčelníka. Bero však oponuje, že dostal stanovený počet, musel prepustiť štyroch.
Pri ich výbere sa rozhodoval podľa svojich kritérií. „Hodnotil som policajtov pravidelne každého pol roka. Nebudem komentovať ako pracovali. Svoje dôvody som im povedal,“ tvrdil po ich prepustení Bero. Prepustení policajti sú ale presvedčení, že museli uvoľniť miesta, aby v mestskej polícii mohli ostať bývalí vojaci a policajti.
„Primátor nám povedal, že bude v mestskej polícii robiť zmeny, ale až po audite a maximálne pôjde o také, ktoré prispejú zlepšeniu organizácie a činnosti. Spomínal nejaké sťahovanie ale o prepúšťaní nehovoril. A za dva mesiace sme išli,“ spomína bývalý policajt.
„Audit v mestskej polícii sa uskutoční v septembri, pretože sa pri reštrukturalizácii prednostne zameral na mestský úrad. Jeho súčasťou bude aj prieskum spokojnosti obyvateľov s mestskou políciou,“ povedal vtedy hovorca Nemec.
Audit však doteraz mesto nedalo spracovať, aj keď ho prepusteným policajtom aj verejnosti primátor sľúbil. Hovorca tvrdí, že vykonaný bude, riešia teraz prioritné záležitosti, ktoré sa musia aktuálne riešiť. „To čo primátor sľúbil platí a audit bude, ale nemáme indície, aby sme museli konať ihneď,“ povedal hovorca Nemec.
Policajti sú už takmer pol roka doma a všetci sú zatiaľ bez práce. „Hľadáme, nielen v Trenčíne, ale aj mimo regiónu, zatiaľ sme nič nenašli. Slušnejšie firmy odpíšu, často ani nedostaneme odpoveď,“ hovorí expolicajt. „Je to chrapúnstvo, odstavia ľudí, ktorí živia rodiny a na ich miesta dosadia ľudí, ktorí príjem majú. Pre nás bol príjem z práce jediným. Sme živitelia rodín a sme bez práce a na našich miestach sedia ľudia, čo majú výsluhové dôchodky. Občania platiaci dane im prispievajú dvakrát. Ako občania mesta na ich platy a štátu na ich dôchodky,“ dodáva.
V naznačenom trende v trenčianskej mestskej polícii sa však pravdepodobne nič nezmení. Podľa Bera sú totiž vojenskí a policajní dôchodcovia odborne zdatní, pri ich prijímaní je výhodou, že majú školenia a výcvik. Ani sľubovaný audit nedáva prepusteným nádej na zmenu. Ako totiž doplnil hovorca, bude smerovať k samotnému fungovaniu mestskej polície a zlepšeniu bezpečnosti v meste. „Nebude sa venovať odkiaľ prichádzajú policajti a nebude riešiť, kto bol prepustený a kto bol prijatý,“ dodal.