Mesto dalo priestory jestvujúcej karanténnej stanice do prenájmu občianskemu združeniu Trenčiansky ÚTULOK. Pre psíkov budujú nový výbeh, opravujú koterce a začínajú s činnosťou.
TRENČÍN. Po tom, čo Občianske združenie Tierhilfe oznámilo mestu, že už nebude prevádzkovať karanténnu stanicu, mesto sa obrátilo na dubnický Útulok v údolí. Stanica ostala od mája opustená. Združeniu nevyhovovalo krátenie dotácie mesta na jeho činnosť. Kým vlani mesto prispelo 30-tisíc eurami, tento rok im z rozpočtu vyčlenili polovicu, 15-tisíc eur.
Zatúlaní alebo nechcení psíkovia z Trenčína končili v dubnickom útulku. Po zopár mesiacoch fungovania však začali na mestský úrad v Trenčíne chodiť sťažnosti na jeho činnosť. Správcovi chýbala evidencia, nedodržiaval predpísaný čas karantény. Mesto sa rozhodlo konať a zmluvu vypovedalo. Prevádzku karanténnej stanice zverilo Občianskemu združeniu Trenčiansky útulok. Zmenu schválili poslanci na septembrovom zasadnutí, združenie dostalo stanicu aj s výbehom do výpožičky na neurčito od 1. októbra.
„Dokončujeme výbeh, aby psíkovia nemuseli byť celý deň len v kotercoch. Podľa predpisov s nimi totiž nemôžeme chodiť von,“ opisuje práce predsedníčka združenia Petra Ožvaldová. Stanicu už navštívili niekoľkokrát pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva aj Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. Podľa jej slov všetko vyhovovalo, takže už čakajú len na potvrdenia, aby prevádzku mohli spustiť.
Kým bola stanica prázdna, bez psíkov, priestory vynovili. „Všetko sa tam muselo urobiť, namaľovali sme koterce, opravili na nich strechy, podlahy, vybetónovali pod nimi povrch. Zrovnali sme celý výbeh, ohradili ho stĺpikmi, natiahli oplotenie“ opisuje Petra. Tieto práce, ako konštatuje, by nemohli spraviť bez pomoci sponzorov, darcov a dobrovoľníkov, ktorí na oprave priestorov a výbehu urobili kus práce. „Veľa prác sme robili svojpomocne, ľudia nám doniesli farby, čo im ostalo doma, všetko sa hodilo,“ hovorí.
V karanténnej stanici bude dvadsať kotercov a aj štyri unimobunky, umiestnia do nich šteniatka, zariadenie ambulancie, sklad a izolačku pre chorých alebo zranených psíkov. „Zatiaľ sme karanténna stanica, ale chceli by sme sa stať aj útulkom. Stanica má totiž iný režim. Do areálu nesmú chodiť iní ľudia, iba zamestnanci. Komplikuje to situáciu, najmä keď príde záujemca o adopciu psíka a nesmie si ho ani zblízka pozrieť,“ vysvetľuje Petra.
Do karanténnej stanice väčšinou príde psík s neznámym statusom. Môže tu byť 28 dní, počas tejto lehoty zisťujú, či je zdravý alebo chorý a absolvuje všetky potrebné očkovania. „Koľkokrát ide o psíkov, ktorí sú aj zaočkovaní, ale všetko musia znovu absolvovať, keďže nemáme jeho očkovací preukaz.“ hovorí Petra. Okrem nákladov na energie, vodu či stravu sú práve položky za očkovanie a vakcinácie príliš vysoké a podstatne odkrajujú z dotácie.
Väčšine psíkov, ktorých privezú mestskí policajti a iba od nich môžu psíka prijať, treba dohľadať majiteľov, pretože sú iba zatúlaní. „Pracovala som v tejto karanténnej stanici a nabrala som skúsenosti. Viem, kde sa dá šetriť, čo netreba zanedbať, ako vyhľadávať majiteľov, pretože veľa psíkov má obojky a vidno na nich, že nie sú túlaví, iba sa stratili a majú svojich majiteľov.“ Upozorňuje teda majiteľov psíkov, že ak sa im stratí, aby sa prišli spýtať aj do karanténnej stanice v Zámostí.
Zatiaľ je stanica prázdna, mali tu iba zatúlaných psíkov, ako napríklad vlčiaka zo sídliska Juh, ktorého majitelia našli po dvoch týždňoch. Kapacita karanténnej stanice je približne 50 až 60 psíkov, záleží od ich veľkosti. Po pobyte v karanténe musí psík podľa vyhlášky stanicu opustiť a najideálnejšie do novej rodiny. „Nie vždy sa ale podarí tak rýchlo umiestniť, a tak chceme zriadiť aj útulok, kam by psíkovia mohli ísť,“ dodala Petra.