Výtvarník Ján Hubinský vystavuje v Trenčianskom múzeu diela inšpirované filozofiou jin a jang. Obrazy a kompozície znázorňujú boj a spolupôsobenie v netradičnej forme.
TRENČÍN. Výstava s názvom A vice versa predstavuje diela výtvarníka Jána Hubinského, jej hlavnou témou je jin a jang. „Tak ako je život plný protikladov, je aj táto výstava o protikladoch. Spôsob spracovania sa mi ponúkol sám od seba, pretože v prastarej forme jin a jang sú obsiahnuté tieto protiklady, ten boj, zápas a spolupôsobenie,“ povedal Ján Hubinský.
Ako prezradil, ide o konceptuálnu výstavu, pri ktorej bol na prvom mieste nápad a až potom prišlo spracovanie. „Konceptuálna výstava sa zaoberá jednou témou a je rámcovaná jednou formou, jednotlivé príbehy sú však spracované rôzne s použitím rôznych materiálov,“ povedal výtvarník.
V jeho dielach sa tak objavujú materiály ako drevo, voda, mach, či dokonca krv a žlč. Tá znázorňuje kompozíciu s názvom Zápas sangvinika s cholerikom. Svoje miesto na výstave našlo aj drevo z kmeňa trenčianskeho ginka, ktoré rástlo na Štefánikovej ulici a ktoré pre zámery investora vyrúbali. „Podarilo sa mi zachovať časť kmeňa, túto kompozíciu som poňal ako súboj architektúry a vegetácie,“ vysvetlil autor.
S témou jin a jang začal autor pracovať približne pred desiatimi rokmi. „Čítal som vtedy knihu Pavilón polozapomenutých snú od Jaroslava Hovorku, ktorý sa zaoberal východnou filozofiou a v knihe načrtol význam jin a jang. Zaujalo ma to a začal som sa tým zaoberať,“ povedal Hubinský. Výstava jeho diel zostane v Trenčianskom múzeu do 6. novembra.