Medzi dvanástimi finalistami ankety boli tri stromy z Trenčianskeho kraja. Dva z nich sa ocitli v prvej trojke. Ako druhá skončila lipa z Kameničian, tretie miesto získala oskoruša z Bošáce.
TRENČÍN. Päťstoročná lipa malolistá, ktorá stojí v centre obce Kameničany v Ilavskom okrese, získala v ankete Strom roka 1384 hlasov. Prinieslo jej to druhé miesto a finančný príspevok 333 eur. Dvadsaťdva metrov vysoký strom je pre domácich malým zázrakom. Napriek pokročilému veku sa po dlhej zime vždy zobúdza a ako srdce dediny "bije" ďalej. Tvar koruny stromu nápadne pripomína srdce. Vo vnútri kmeňa je bútľavina, ktorá generáciám detí slúžila ako dobrá skrýša pri schovávačke.
Skvostom medzi stovkami oskorúš v Bielych Karpatoch nazývajú jarabinu oskorušovú z Bošáce - Zabudišovej v okrese Nové Mesto nad Váhom. V ankete Strom roka 2011 získala 1303 hlasov a bronzovú priečku. V minulosti vraj bývala miestom zastávok detí, ktoré až do roku 1960 chodievali pešo do školy.
Hovorilo sa, že v jej okolí v noci straší a z okoloidúcich čosi strháva šaty. Poveru možno vytvoril a udržiaval jej majiteľ, aby uchránil úrodu vzácneho ovocia pred zlodejmi. Jarabina má približne 350 rokov a stále rodí chutné plody vhodné na sušenie, zaváranie i na výrobu tradičnej oskorušovice. Medailové miesto pomôže oskorušu zachrániť. Potrebuje totiž podoprieť obrovitý konár, ktorý tvorí tretinu stromu. Podľa ovocinárov je najväčšou hrozbou zima, keď konáre oťažejú pod vrstvou námrazy. Strom by preto potreboval betonáž a železné podpery.
Medzi dvanástimi finalistami bol z Trenčianskeho kraja ešte Dub letný, ktorý rastie v obci Podlužany v okrese Bánovce nad Bebravou. Skončil na jedenástom mieste s 340 hlasmi.
Víťazom ankety Strom roka 2011 sa stala 320-ročná lipa malolistá z Lipian v okrese Sabinov. Získala 1699 hlasov. Bude Slovensko reprezentovať v súťaži Európsky strom roka.
Do deviateho ročníka ankety ľudia prihlásili 91 stromov z celého Slovenska. Porota vybrala dvanásť finalistov. Ich fotografie a príbehy boli uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Hlasovanie sa konalo od 7. júla do konca septembra. Ako uviedol programový manažér nadácie Milan Hronec, anketou chceli upozorniť na staré, vzácne, či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.