TRENČÍN. Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva stále platí termín do 31. októbra, dokedy môžu stiahnuť lekári výpovede a riaditelia nemocníc ich budú akceptovať.
Od 1. novembra by mali riaditelia prijímať na miesta, z ktorých lekári odchádzajú, nových ľudí, alebo budú niektoré oddelenia zlučovať a niektoré miesta tak zaniknú.
„Po 1. novembri preto nie je možné garantovať, že sa všetci lekári budú môcť vrátiť na svoje miesta. Napríklad v Prešove máme 100 lekárov, ktorí sa uchádzajú o prácu, v Bratislave v Detskej fakultnej nemocnici 50. Podobne je to aj v iných mestách,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
V Trenčíne je zatiaľ pokoj
V trenčianskej fakultnej nemocnici (FN) majú deväť žiadostí o prácu lekára. Ako však povedala námestníčka riaditeľa Terézia Drobná, ide o žiadosti, ktoré evidujú už dlhodobo. „Žiadne nové nepribudli, ani sa o pracovných miestach nikto neinformoval.“ Atmosféru v nemocnici charakterizovala ako pokojnú. „Všetci vyčkávajú, kam sa rokovania posunú, do konca októbra je ešte týždeň.“
Odporučili im výpovede stiahnuť
V nemocnici podalo k 1. októbru výpoveď 144 lekárov. Námestníčka potvrdila, že niektorí z nich už svoju výpoveď stiahli, presné číslo však neuviedla. Koľko lekárov svoje výpovede v trenčianskej FN stiahlo, nevedel presne povedať ani šéf lekárskych odborov v nemocnici Martin Hlaváčik. „Viem o takých, ktorí sa pozabudli, že majú len mesačnú výpoveď. Nechceme, aby boli ukrivdení, preto sme im odporučili stiahnuť výpovede,“ povedal.
Pridajú sa ďalší
Podľa neho sa po 1. novembri počet výpovedí lekárov ešte zvýši. „Keď sa pripoja aj takí, ktorí majú vzhľadom na odpracované mesiace len mesačnú výpovednú lehotu.“
Zmeniť rozhodnutie približne 2 400 slovenských lekárov opustiť zdravotnícke zariadenia by mohlo zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Na piatkovom zasadnutí (21.10.) parlamentu sa o to neúspešne pokúsila opozičná strana Smer-SD. Lekári okrem zastavenia transformácie požadujú aj dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva a zvýšenie platov.
Odbory trvajú na požiadavkách
„Stanovisko je také ako všade na Slovensku. Požiadavky boli stanovené nie preto, aby sa urobilo dobre lekárom, ale aby sa situácia v zdravotníctve posunula pozitívnym smerom, v prospech hlavne našich pacientov, aby mali možnosť dostať starostlivosť na úrovni súčasných poznatkov a bez dlhého čakania. A k tomu smerujú všetky požiadavky kampane Zachráňme zdravotníctvo,“ povedal Martin Hlaváčik za Lekársky odborový zväz Fakultnej nemocnice v Trenčíne.