Certifikát oceňuje aktivity študentov i učiteľov v ochrane životného prostredia.
TRENČÍN. Titulom a vlajkou medzinárodného vzdelávacieho programu Zelená škola sa od 20. októbra môže pýšiť sedemdesiat slovenských škôl. Titul je značkou kvality environmentálneho vzdelávania a manažmentu v školách. Okrem Slovenska sa používa v ďalších 46 krajinách sveta.
"Zelené školy sú nielen ekologickejšie, ale ponúkajú alternatívne metódy výučby so zapojením žiakov. Jedným z
cieľov je znížiť vplyv školy na životné prostredie a dosiahnuť, aby sa škola stala iniciátorom pozitívnych
zmien vo svojej komunite," uviedol manažér programu Radoslav Plánička. Škola, ktorá získala titul, dáva svojim žiakom možnosť učiť sa zážitkom, tráviť viac času v prírode, naučiť sa ju vnímať a chrániť ju.
Majú svoje hriadky
Príkladom sú aj tri školy z Trenčianskeho kraja. Základná škola na Potočnej ulici v opatovskej mestskej časti Trenčína má podľa Richarda Medala z Centra environmentálnych aktivít (CEA) veľmi dobré výchovné výsledky. „Environmentálna výchova sa im dostala do takmer všetkých predmetov, pracujú veľmi intenzívne a cieľavedome,“ povedal. Ako ho doplnil Peter Monček, člen kolégia tejto Zelenej školy, snažili sa byť takouto školou už od začiatku projektu. „Každá trieda má v školskej záhrade svoju hriadku. Čo si vypestuje, to si na deň zdravej výživy zje,“ povedal Monček. V predzáhradke pri škole si deti minulý rok vytvorili skalku, už dlhší čas sa venujú recyklovaniu odpadov. Zbierajú použité batérie, tetrapakové obaly, malý kontajner na použité staré elektrospotrebiče majú priamo v škole.
Budujú prírodnú záhradu
Titul Zelená škola môže ďalšie dva roky používať aj Špeciálna základná škola Vladimíra Predmerského v Trenčíne. „Za posledné obdobie sa im podarila krásna učebňa v školskom areáli. Okrem toho, že stále budujú ukážkovú prírodnú záhradu, ide o jednu z veľmi vydarených vecí,“ povedal Medal z CEA. Zelenou školou od roku 2009 je Základná škola s materskou školou Michala Rešetku v Hornej Súči. Ako informuje webstránka školy, žiaci zbierajú tetrapaky, papier, starajú sa o čistotu prostredia, adoptovali si sovu v zoologickej záhrade. „Škole sa podarilo významne obmedziť spotrebu energie, v spolupráci s obcou zateplili školu, čo bolo veľmi kladne hodnotené,“ doplnil Richard Medal.
Zelená škola na ceste
Tieto tri školy môžu titul Zelená škola používať do augusta 2013. Sú však aj školy, ktoré získali diplom „Na ceste k Zelenej škole“. Jednou z nich je Základná škola v Mníchovej Lehote. „To je ďalšia malotriedka, z ktorej máme radosť,“ povedal Medal. „V programe je iba od minulého roku. Aktivity si naplánovali na dva roky a splnili zatiaľ iba tie, ktoré mali plánované v prvom roku.“
CEA v Trenčíne je regionálnym centrom Zelených škôl pre západné Slovensko. Školám poskytuje poradenstvo, informácie a metodickú pomoc. Projekt pôvodne vznikol na pôde CEA, prvých päť ročníkov ho aj v rámci Slovenska koordinovalo. Posledné dva ročníky prevzalo úlohu bratislavské Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Po prvý raz odovzdávala certifikáty školám slovenská premiérka Iveta Radičová. Slávnosť sa konala v reprezentatívnom prostredí hotela Bôrik. „Mali sme takéto snahy už od úplného začiatku. V Českej republike sa certifikáty dlhé roky odovzdávajú v senáte. Nám sa podarilo po prvý raz zainteresovať aj niekoho z vlády,“ povedal Medal.
Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň 35-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku registrovaných 216 škôl.