TRENĆÍN. Európska sieť miest mieru, ktorá vznikla v roku 2010 v Portugalsku, združuje mestá, v ktorých boli podpísané významné mierové zmluvy a ovplyvnili aj politické a hospodárske smerovanie Európy.
Takúto zmluvu uzavreli na Trenčianskom hrade český kráľ Ján Luxemburský, uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou a poľský kráľ Kazimír v roku 1335.
„Myšlienkou založenia tejto asociácie je podporovanie mieru,“ povedala predsedníčka Občianskeho združenia Trenčín európske mesto Janka Fabová, ktorá vlani v portugalskom meste Évora Monte podpisovala vstup Trenčína do asociácie.
Začiatkom októbra sa členovia asociácie stretli v Barborinom paláci na Trenčianskom hrade. Ako povedal prezident Eduardo Basso, na ich piatom stretnutí sa rozprávali o tom, ako rozšíriť asociáciu, získať nových členov, zvýšiť počet aktivít, ktoré organizujú a tiež o spojení členov európskou turistickou mierovou cestou.
„Do Trenčína sme prišli nielen preto, že patrí k zakladajúcim a aktívnym členom asociácie, ale aj preto, aby sme našimi stretnutiami spropagovali miesta, kde boli podpísané mierové dohody. Veľa ľudí napríklad nevie, že v Trenčíne bola v roku 1335 podpísaná významná mierová dohoda. A to asociácii ide. Aby sa o význame týchto miestach dozvedeli samotní obyvatelia i turisti, ktorí sem prichádzajú. Naším cieľom je prezentácia kultúrneho dedičstva a rozvoj turizmu,“ povedal Eduardo Basso.
V súčasnosti má Európska sieť miest mieru dvanásť členov z desiatich európskych krajín. Pozvánku do asociácie miest mieru dostal Trenčín ako jediné mesto na Slovensku. Na stretnutí v Trenčíne prijali medzi seba nového člena, maďarské mesto Vásvár.