TRENČÍN. Ordinačné hodiny pohotovostí chce ministerstvo skrátiť pre ich neefektívnosť. Vychádza pri tom zo svojich analýz, ktoré robilo v marci 2009 a januári 2011. Analýza ukázala, že do 22. hodiny bola pracovná záťaž pohotovostí 80 percent. Od 22. do polnoci už len 12 percent, po polnoci záťaž klesla na osem percent.
Šéf Asociácie poskytovateľov Lekárskej služby prvej pomoci Jozef Vančo analýzu spochybňuje: „Je tendenčná a zlá.“ Obáva sa, že po skrátení ordinačných hodín nebude dostupná starostlivosť. „Všetci lekári radi skončia o desiatej, ale nie je zabezpečená náhrada.“ Problémy budú mať najmä menšie mestá.
Ministerstvo tvrdí opak, k ohrozeniu dostupnosti podľa neho nedôjde. „Pacient bude môcť navštíviť urgentný príjem v nemocnici alebo bude ošetrený ambulanciou záchrannej služby,“ povedala Anna Mydlová z ministerstva.
Pohotovosť je v piatich mestách
V našom regióne funguje pohotovosť v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom, Myjave a v Bánovciach nad Bebravou, a pre deti a dorast je otvorená pohotovosť do desiatej večer aj v Dubnici nad Váhom. Pohotovosť mali aj Staroturania, pred piatimi rokmi ju však zrušili.
V Bánovciach nad Bebravou a v Trenčíne je aj stomatologická pohotovosť, v krajskom meste od 8 do 16 hodiny, v Bánovciach od pol štvrtej do šiestej. Podľa informácií hovorkyne TSK Vlasty Henčelovej, kraj v súčasnosti neplánuje zrušiť žiadnu pohotovosť, ani meniť ich ordinačné hodiny. „Zmena je možná len v prípade schválenia novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, kde Ministerstvo zdravotníctva navrhuje skrátenie ordinačných hodín pohotovostných služieb do 22.00 hodiny,“ uviedla Henčelová, podľa ktorej kraj nerobil v poslednej dobe žiadny prieskum vyťaženosti jednotlivých pohotovostí.
Pribudnú dopravné ambulancie
O pacientov by sa malo podľa návrhu ministerstva starať päťdesiat nových poskytovateľov dopravnej zdravotnej služby. Tá bude musieť mať lekára, sestru alebo záchranára, navrhuje rezort. Ak bude pacient v stave ohrozenia života, postarať sa o neho po novom môže ambulancia rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime. Pôjde o ambulanciu, ktorá nebude zabezpečovať prevoz pacienta do nemocnice. Lekár príde k pacientovi, poskytne mu starostlivosť a nechá ho odviezť do nemocnice. Lekár môže zatiaľ ísť k inému prípadu. Takýchto ambulancií by malo vzniknúť 27 a majú sa zmeniť z dnes fungujúcich ambulancií rýchlej lekárskej služby.
Skoršie zatvorenie pohotovostí a nová ambulancia rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime majú ročne ušetriť spolu 5,5 milióna eur. Zavedenie dopravnej zdravotnej služby by malo stáť 6,3 milióna eur.