TRENČÍN. Okresný súd v Trenčíne v utorok 18. októbra nerozhodol v prípade platobného rozkazu spoločnosti Tatra Real Trade voči mestu Trenčín. Pojednávanie odročil na 25. januára 2012. Spoločnosť chcela postaviť na pešej zóne podzemné garáže a obchodnú galériu. Pre archeologický nález však museli stavbu zastaviť a na mieste ostala len jama. Sudkyňa Okresného súdu pojednávanie odročila pre oboznámenie sa s ďalšími dokumentmi.
Právny zástupca mesta Martin Dočár spochybnil takzvanú aktívnu legitimáciu žalobcu. Tatra Real Trade je totiž dcérskou spoločnosťou Tatra Real, a.s. a práve tá v minulosti podpísala s vedením Trenčína zmluvu o budúcej zmluve o zriadení vecného bremena na výstavbu podzemných garáží. V nej sa mesto zaviazalo predať pozemky investorovi. Podľa Dočára neboli splnené podmienky, aby práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o budúcej zmluve prešli z materskej na dcérsku firmu, ktorá žaluje mesto. Mesto by tak nemalo zaplatiť platobný rozkaz vo výške viac ako 1,2 milióna eur ako odškodné.
"V tejto chvíli tomu nie celom dobre rozumiem, ale myslel som, že v podstate tu ide o to, aby sa problém vyriešil," skonštatoval predseda predstavenstva Tatra Real Trade Ivan Ostrihoň. Ide podľa neho o účelovú argumentáciu zo strany mesta a jeho právnika. Nevylúčil, že spor bude naberať na obrátkach, keďže nález v jame vyhlásilo za národnú kultúrnu pamiatku ministerstvo kultúry. "Možno tento súd bude mať pokračovanie. Problémom bude štát," povedal.
Problém s "jamou" vznikol po tom, čo archeológovia pred Domom armády v hĺbke asi dva metre objavili zvyšky vonkajšej línie opevnenia mesta. Ide pravdepodobne o predsunutú časť mestského opevnenia, ktorá bola vybudovaná niekedy v 17. storočí. Podľa pamiatkarov ide o slovenskú raritu a nariadili nález zachovať na mieste. S tým investor nesúhlasil, pretože by zámer v projektovanej podobe nedokázal postaviť.
Spoločnosť Tatra Real žiadala nález vytiahnuť na povrch a tam ho prezentovať. S týmto návrhom súhlasilo aj mesto, pamiatkari však neustúpili a ministerstvo kultúry medzitým nález vyhlásilo za Národnú kultúrnu pamiatku. Investor odstúpil a jama ostala mestu, pretože pozemky mala spoločnosť na základe zmluvy s mestom získať až po kolaudácii garáží.