TRENČÍN. Trenčiansku prezentáciu v letohrádku kráľovnej Anny na Pražskom hrade pomenovali domáci Trenčiansky orloj. Ako informoval hovorca mesta Richard Nemec, Trenčín sa do 24. októbra bude prezentovať ako univerzálne mesto, pričom architekti Martin Beďatš a Dušan Šimun využili prvky Priestor, Čas a Človek. Na vytvorenie "orloja" za pomoci Trenčianskeho múzea využili renesančný hodinový stroj zo 16. storočia, ktorý bol kedysi umiestnený v Mestskej veži. Naň pripevnili tri hodinové kolesá, pričom na jednom je zobrazovaný letopočet, na druhom piktogram zobrazujúci človeka v meste a tretie koleso priestor zobrazuje urbanistické prostredie, teda trenčiansku architektúru. "Tieto tri kruhy sa prekrývajú a na obrazovke ukazujú Trenčín v rôznych životných tematických okruhoch od roku 179 n.l., ktorým sa vďaka známemu Rímskemu nápisu história Trenčína datuje, do roku 2179, ktorý dopĺňa odvážna metaforická prezentácia Trenčana Matúša Mišáka, ktorý nechal mesto zastavať známymi svetovými stavbami," ozrejmil Nemec.
Ako dodal, pre mesto Trenčín je podobná prezentácia dôležitá aj z hľadiska plánovanej revitalizácie centra mesta a najmä nábrežia, ktoré bude mať pod odborným dozorom urbanista svetového mena Peter Gero. Ten už prisľúbil, že v rámci svojich odborných kontaktov pomôže k tomu, že konečná architektonická súťaž na revitalizáciu nábrežia a celého centra mesta sa dostane na stôl k renomovaným ateliérom minimálne zo strednej Európy.
"Medzi krajskými mestami na Slovensku nie je mesto, ktoré by v súvislosti s plánovanou modernizáciou železničnej trate čakala taká obrovská prestavba centra mesta, pričom najväčšou výzvou pre architektov a hlavne urbanistov je územie nábrežia medzi Váhom a historickým centrom mesta tak, aby obyvateľ alebo návštevník mesta prešiel bez akýchkoľvek bariér od Trenčianskeho hradu až k Váhu, a to cez verejný priestor, ktorý bude hodnotný aj pre ďalšie generácie," skonštatoval Nemec.
V rámci piateho ročníka festivalu Architecture Week 2011 sa v Prahe až do 24. októbra predstavuje 32 štátov sveta, medzi nimi aj mestá krajín V4. Slovensko zastupujú ešte Košice, Prešov, Žilina a Bratislava. Ide o najväčšiu prehliadku architektúry v Prahe a Čechách, kde sa podarilo získať modely a prezentácie od Zahy Hadid, Normana Fostera, Renza Piana, Borise Podreccy alebo napríklad Tadaa Anda a mnoho ďalších.